DAYCO 7PK1165S V-Ribbed Belt
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 7PK1165S
Make DAYCO
EAN 8021787211689
  • Durable construction for extended service life
  • Engineered for efficient power transmission
  • Resistant to heat, oil, and wear
  • Quiet and smooth operation
  • Precise rib design for optimal pulley contact
  • Direct fit replacement
  • Reliable performance for accessory drive systems
Number of grooves
7
  • NISSAN
    • MICRA IV (K13K, K13KK)
      • 1.2 (59kW/80PS)
    • NOTE (E12)
      • 1.2 (59kW/80PS)
      • 1.2 LPG (56kW/76PS)
  • RENAULT
    • KADJAR (HA_, HL_)
      • 1.3 TCe 140 (HLNB, HLN1) (103kW/140PS)
    • CLIO V (B7_)
      • 1.0 TCe 100 (B7MT) (74kW/101PS)
      • 1.0 LPG (B7MT) (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 90 (B7MT) (67kW/91PS)
    • CAPTUR II (HF_)
      • TCe 100 (HFMT) (74kW/101PS)
    • TALISMAN Grandtour (KP_)
      • 1.3 TCe 160 (KPNC) (116kW/158PS)
      • 1.3 TCe 140 (KPNB) (103kW/140PS)
    • TALISMAN (LP_)
      • 1.3 TCe 160 (LPNC, LPNB) (116kW/158PS)
      • 1.3 TCe 140 (LPNB) (103kW/140PS)
    • EXPRESS Furgons/minivens
      • 1.3 TCe 100 (F6MA) (75kW/102PS)
  • DACIA
    • DUSTER (HM_)
      • 1.3 TCe 130 (HMMF) (96kW/131PS)
      • 1.3 TCe 150 (HMM3) (110kW/150PS)
      • 1.3 TCe 130 4x4 (HMMF) (96kW/131PS)
      • 1.3 TCe 150 4x4 (HMM3) (110kW/150PS)
      • 1.0 TCe 100 (HMMT) (74kW/101PS)
      • 1.0 LPG (HMMT) (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 90 (67kW/91PS)
      • 1.0 TCe LPG (67kW/91PS)
    • LODGY (JS_)
      • 1.3 TCe 130 (JSNE) (96kW/131PS)
      • 1.3 TCe 100 (JSNU) (75kW/102PS)
    • SANDERO II
      • 1.0 TCe 100 (B8ML) (74kW/101PS)
      • 1.0 LPG (B8ML) (74kW/101PS)
    • LOGAN II
      • 1.0 TCe 100 (74kW/101PS)
      • 1.0 LPG (74kW/101PS)
    • LOGAN MCV II
      • 1.0 LPG (K8ML) (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 100 (74kW/101PS)
    • SANDERO III
      • 1.0 TCe 100 (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 100 ECO-G (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 90 (67kW/91PS)
      • 1.0 TCe LPG (67kW/91PS)
    • LOGAN III (3K_)
      • 1.0 TCe 90 (3KM6) (67kW/91PS)
    • JOGGER (RK_)
      • 1.0 TCe 100 ECO-G (RKMT) (74kW/101PS)
      • 1.0 TCe 90 ECO-G (RKMT) (67kW/91PS)
    • DUSTER (PYM_, PYN_)
      • 1.0 ECO G-100 (74kW/101PS)