DAYCO 6DPK1840 V-Ribbed Belt
Compatible with VOLVO S40 I (644) , VOLVO V40 Universālis (645) , VOLVO S70 (874) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 6DPK1840
Make DAYCO
EAN 8021787038484
  • OE-quality V-ribbed belt for reliable accessory drive performance.
  • Ensures consistent power transmission to alternator, power steering, and A/C.
  • Constructed with durable materials for extended service life.
  • Resistant to heat, oil, and wear.
  • Precise rib design for optimal pulley contact and reduced noise.
  • Designed for a secure and stable fit.
Number of grooves
6
  • VOLVO
    • S40 I (644)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 1.6 (80kW/109PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (121kW/165PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 1.8 (85kW/116PS)
      • 1.8 LPG (90kW/122PS)
    • V40 Universālis (645)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 1.6 (80kW/109PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (121kW/165PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 1.8 LPG (90kW/122PS)
    • S70 (874)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.4 Bifuel (106kW/144PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 T5 AWD (142kW/193PS)
      • 2.4 AWD (103kW/140PS)
      • 2.4 AWD (106kW/144PS)
      • 2.4 AWD (121kW/165PS)
      • 2.3 (195kW/265PS)
      • 2.4 AWD (125kW/170PS)
      • 2.4 Blu-Fuel (103kW/140PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • 2.4 Turbo AWD (142kW/193PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 Turbo AWD (166kW/226PS)
      • 2.4 Bifuel (106kW/144PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Turbo AWD (195kW/265PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • S80 I (184)
      • 2.9 (150kW/204PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.9 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 3.0 (144kW/196PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • T5 AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (LPG) (103kW/140PS)
      • 2.9 (144kW/196PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (180kW/245PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • 2.4 T XC AWD (147kW/200PS)
      • D5 XC AWD (120kW/163PS)
      • 2.5 T XC AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 T XC AWD (142kW/193PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • 2.4 CDI (90kW/122PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.4 D (96kW/130PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • T5 (195kW/265PS)
      • 2.4 (132kW/180PS)
      • 2.4 D (90kW/122PS)
    • XC90 I (275)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)