DAYCO V-Belt 10A0778C
Compatible with ALFA ROMEO 164 (164_) , PEUGEOT 309 I (10C, 10A) ,
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 10A0778C
Make DAYCO
EAN 8021787549911
  • Durable construction for extended service life
  • Engineered for efficient power transmission
  • Resistant to heat, oil, and wear
  • Ensures reliable operation of accessory systems
  • Designed to minimize slippage
  • High-quality materials for consistent performance
  • Part number: 10A0778C
Width [mm]
+100
Length [mm]
778
  • ALFA ROMEO
    • 164 (164_)
      • 2.0 Turbo (164A2B) (128kW/174PS)
      • 2.0 Turbo (164A2B) (129kW/175PS)
  • PEUGEOT
    • 309 I (10C, 10A)
      • 1.6 (69kW/94PS)