DAYCO 10A0610C V-Belt
Compatible with PEUGEOT 205 I (741A/C) , PEUGEOT 309 I (10C, 10A) , PEUGEOT J5 Autobuss (280P) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 10A0610C
Make DAYCO
EAN 8021787510768
  • Durable construction for extended service life
  • Engineered for efficient power transmission
  • Resistant to wear, heat, and oil
  • Ensures consistent performance and minimal slippage
  • High-quality materials for reliability
  • Designed for various automotive and industrial applications
Width [mm]
+100
Length [mm]
610
  • PEUGEOT
    • 205 I (741A/C)
      • 1.7 Diesel (44kW/60PS)
    • 309 I (10C, 10A)
      • 1.9 D (47kW/64PS)
    • J5 Autobuss (280P)
      • 2.0 (55kW/75PS)
      • 2.0 (58kW/79PS)
    • J5 Autobuss (290P)
      • 2.5 D 4x4 (54kW/73PS)
      • 2.5 D (54kW/73PS)
    • J5 Platforma/Šasija (280L)
      • 2.0 (58kW/79PS)
      • 2.0 (55kW/75PS)
    • J5 Furgons (290L)
      • 2.5 D 4x4 (54kW/73PS)
    • J5 Platforma/Šasija (290L)
      • 2.5 D (54kW/73PS)
      • 2.5 D 4x4 (54kW/73PS)
    • J5 Furgons (280L)
      • 1.8 (51kW/69PS)