CORTECO Crankshaft Seal 20033892B
Compatible with BMW 2500-3.3 (E3) , BMW 3 (E46) , BMW 7 (E65, E66, E67) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 38
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 20033892B
Make CORTECO
EAN 3358960207678
  • Brand: CORTECO
  • Part Code: 20033892B
  • Type: Crankshaft Seal
  • Ensures effective oil sealing
  • Helps maintain engine oil pressure
  • Protects against oil leaks
  • Durable construction for longevity
  • Designed for precise fitment
Installation side
On the gearbox side
Additional article/Additional info 2
with flange
Height [mm]
24
Outer diameter [mm]
172
Inner diameter [mm]
90°
  • BMW
    • 2500-3.3 (E3)
      • 3.2 Li (147kW/200PS)
    • 3 (E46)
      • 320 d (100kW/136PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 330 xd (150kW/204PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 730 d (155kW/211PS)
      • 730 d (160kW/218PS)
    • 3 Touring (E46)
      • 320 d (100kW/136PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
    • 3 Compact (E46)
      • 320 td (110kW/150PS)
      • 318 td (85kW/115PS)
    • 3 Coupe (E46)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
      • 320 Cd (110kW/150PS)
    • 5 (E60)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
      • 520 d (130kW/177PS)
      • 530 d (155kW/211PS)
    • X5 (E53)
      • 3.0 d (160kW/218PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
    • X3 (E83)
      • 3.0 d (150kW/204PS)
      • 2.0 d (110kW/150PS)
      • 3.0 d (160kW/218PS)
    • 1 (E81)
      • 120 d (120kW/163PS)
    • 3 Kabriolets (E46)
      • 320 Cd (110kW/150PS)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
    • 3 (E90)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 318 d (90kW/122PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
    • 3 Touring (E91)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 318 d (90kW/122PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
    • X5 (E70)
      • 3.0 d (173kW/235PS)
    • 1 (E87)
      • 118 d (90kW/122PS)
      • 118 d (100kW/136PS)
      • 118 d (105kW/143PS)
      • 120 d (120kW/163PS)
      • 120 d (130kW/177PS)