CORTECO Crankshaft Seal 20033891B
Compatible with BMW 3 Touring (E30) , BMW 7 (E65, E66, E67) , BMW 5 (E60) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 20033891B
Make CORTECO
EAN 3358960207623
  • High-quality crankshaft seal from CORTECO
  • Prevents oil leaks from the engine crankshaft
  • Ensures proper lubrication and engine health
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Designed for a precise and secure fit
  • Helps maintain engine efficiency
  • Essential for preventing engine damage
Installation side
On the gearbox side
Additional article/Additional info 2
with flange
Height [mm]
+40
Outer diameter [mm]
+250
Inner diameter [mm]
+100
  • BMW
    • 3 Touring (E30)
      • 325 i X (125kW/170PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 735 i, Li (200kW/272PS)
      • 745 i, Li (245kW/333PS)
      • 760 i, Li (327kW/445PS)
      • 740 i, Li (225kW/306PS)
      • 750 i, Li (270kW/367PS)
    • 5 (E60)
      • 545 i (245kW/333PS)
      • 540 i (225kW/306PS)
      • 550 i (270kW/367PS)
      • 540 i (220kW/299PS)
    • X5 (E53)
      • 4.4 i (235kW/320PS)
      • 4.8 is (265kW/360PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 545 i (245kW/333PS)
      • 550 i (270kW/367PS)
    • 6 (E63)
      • 645 Ci (245kW/333PS)
      • 650 i (270kW/367PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 645 Ci (245kW/333PS)
      • 650 i (270kW/367PS)
    • X5 (E70)
      • 4.8 i xDrive (261kW/355PS)
      • xDrive 48 i (261kW/355PS)