CORTECO Crankshaft Seal 20033889B
Compatible with BMW 3 Touring (E30) , ALPINA B7 (F01, F02) , BMW 6 Coupe (F13) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 20033889B
Make CORTECO
EAN 3358960207579
  • High-quality crankshaft seal from CORTECO
  • Prevents oil leaks from the crankshaft
  • Protects engine components from contamination
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Designed for a precise and secure fit
  • Essential for maintaining engine health
  • Helps avoid costly engine repairs
Installation side
Front
Additional article/Additional info 2
with mounting sleeve
Height [mm]
8
Height 1 [mm]
11,9
Outer diameter [mm]
+75
Inner diameter [mm]
45
Material
PTFE (Polytetrafluoroethylene)
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • BMW
    • 3 Touring (E30)
      • 325 i X (125kW/170PS)
    • 6 Coupe (F13)
      • M6 (412kW/560PS)
      • 650 i (300kW/408PS)
      • 650 i xDrive (300kW/408PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • M6 Competition (423kW/575PS)
    • 6 Kabriolets (F12)
      • M6 (412kW/560PS)
      • 650 i (300kW/408PS)
      • 650 i xDrive (300kW/407PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • M6 Competition (423kW/575PS)
    • 7 (F01, F02, F03, F04)
      • ActiveHybrid 7 (342kW/465PS)
      • 750 i, Li (300kW/408PS)
      • 750 i, Li xDrive (300kW/408PS)
      • 760 i, Li (400kW/544PS)
      • 750 i, Li (330kW/449PS)
      • 750 i, Li xDrive (330kW/449PS)
    • X6 (E71, E72)
      • ActiveHybrid (357kW/485PS)
      • xDrive 50 i (300kW/408PS)
    • X5 (E70)
      • xDrive 50 i (300kW/408PS)
      • 4.8 i xDrive (261kW/355PS)
      • xDrive 48 i (261kW/355PS)
    • 5 Touring (F11)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
    • 5 (F10)
      • M5 (412kW/560PS)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 550 i xDrive (300kW/408PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
      • 550 i xDrive (330kW/449PS)
      • M5 Competition (423kW/575PS)
      • M5 30th Anniversary (441kW/600PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 735 i, Li (200kW/272PS)
      • 745 i, Li (245kW/333PS)
      • 760 i, Li (327kW/445PS)
      • 740 i, Li (225kW/306PS)
      • 750 i, Li (270kW/367PS)
    • 5 (E60)
      • 545 i (245kW/333PS)
      • 540 i (225kW/306PS)
      • 550 i (270kW/367PS)
      • 540 i (220kW/299PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 545 i (245kW/333PS)
      • 550 i (270kW/367PS)
    • 6 (E63)
      • 645 Ci (245kW/333PS)
      • 650 i (270kW/367PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 645 Ci (245kW/333PS)
      • 650 i (270kW/367PS)
    • X5 (F15, F85)
      • xDrive 50 i (330kW/449PS)
      • M (423kW/575PS)
    • 5 Gran Turismo (F07)
      • 550 i (300kW/408PS)
      • 550 i xDrive (300kW/408PS)
      • 550 i (330kW/449PS)
      • 550 i xDrive (330kW/449PS)
    • 6 Gran Coupe (F06)
      • 650 i (330kW/449PS)
      • 650 i xDrive (330kW/449PS)
      • M6 (412kW/560PS)
      • M6 Competition (423kW/575PS)
    • X6 (F16, F86)
      • xDrive 50 i (330kW/449PS)
      • M (423kW/575PS)
    • 5 (G30, F90)
      • M5 (441kW/600PS)
      • M5 Competition (460kW/625PS)
  • ALPINA
    • B7 (F01, F02)
      • BITURBO Visu riteņu piedziņa (373kW/507PS)
      • BITURBO (373kW/507PS)
    • B5 Universālis (F11)
      • BITURBO (373kW/507PS)
    • B5 (F10)
      • BITURBO (373kW/507PS)