CORTECO 20026696B Crankshaft Seal
Compatible with VOLVO S40 I (644) , VOLVO V40 Universālis (645) , VOLVO S70 (874) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 29
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 20026696B
Make CORTECO
EAN 3358960186676
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Prevents oil leaks from the crankshaft
  • Protects engine from contaminants
  • Ensures proper engine lubrication
  • Manufactured by CORTECO
  • Part code: 20026696B
  • Designed for precise fitment
  • Essential for engine health
Installation side
Engine
Height [mm]
7
Inner diameter [mm]
45
Outer diameter [mm]
+65
Material
FPM (Fluoro Rubber)/ACM (Polyacrylate Rubber)
OE-number
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • VOLVO
    • S40 I (644)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.6 (80kW/109PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (121kW/165PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 1.8 (85kW/116PS)
    • V40 Universālis (645)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.6 (80kW/109PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (121kW/165PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • S70 (874)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 AWD (103kW/140PS)
      • 2.3 (195kW/265PS)
      • 2.4 AWD (125kW/170PS)
      • 2.4 Blu-Fuel (103kW/140PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • 2.4 Turbo AWD (142kW/193PS)
      • 2.3 T-5 (176kW/239PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 Turbo AWD (166kW/226PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • S80 I (184)
      • 2.9 (150kW/204PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.9 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 3.0 (144kW/196PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • T5 AWD (147kW/200PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (180kW/245PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • 2.4 T XC AWD (147kW/200PS)
      • 2.5 T XC AWD (154kW/209PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • T5 (191kW/260PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • T5 (195kW/265PS)
    • XC90 I (275)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
    • S40 II (544)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
    • V50 (545)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
    • C70 II Kabriolets (542)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
    • S80 II (124)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 2.5 T FlexFuel (147kW/200PS)
    • C30 (533)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
    • V70 III (135)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (147kW/200PS)
  • FORD
    • S-MAX (WA6)
      • 2.5 ST (162kW/220PS)
    • MONDEO IV (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)
    • MONDEO IV Turnier (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)
    • MONDEO IV Sedans (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)