CORTECO Crankshaft Seal 19037052B
Compatible with AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) , AUDI A5 (8T3) , AUDI A7 Sportback (4GA, 4GF) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 143
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 19037052B
Make CORTECO
EAN 3358960597113
  • Designed for automatic transmissions
  • Prevents transmission fluid leaks
  • Ensures optimal transmission performance
  • High-quality materials for durability
  • Precise fit for reliable sealing
  • Maintains transmission integrity
  • Part number: 19037052B
  • Brand: CORTECO
Height [mm]
7
Inner diameter [mm]
+55
Outer diameter [mm]
72
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • AUDI
    • A6 C7 (4G2, 4GC)
      • 2.8 FSI quattro (150kW/204PS)
      • 3.0 TFSI quattro (220kW/300PS)
      • 3.0 TDI quattro (150kW/204PS)
      • 3.0 TDI quattro (180kW/245PS)
      • S6 quattro (309kW/420PS)
      • 3.0 TFSI quattro (228kW/310PS)
      • 2.0 TFSI quattro (155kW/211PS)
    • A5 (8T3)
      • RS5 quattro (331kW/450PS)
      • S5 quattro (245kW/333PS)
      • 3.0 TDI quattro (176kW/240PS)
      • 2.0 TDI quattro (130kW/177PS)
      • 3.0 TFSI quattro (200kW/272PS)
      • 3.2 FSI quattro (195kW/265PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • 2.0 TFSI quattro (165kW/224PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
    • A7 Sportback (4GA, 4GF)
      • S7 quattro (309kW/420PS)
    • A6 C7 Avant (4G5, 4GD)
      • S6 quattro (309kW/420PS)
    • A5 Sportback (8TA)
      • S5 quattro (245kW/333PS)
      • 2.0 TDI quattro (140kW/190PS)
    • A5 Kabriolets (8F7)
      • S5 quattro (245kW/333PS)
    • R8 (422, 423)
      • 5.2 FSI quattro (404kW/550PS)
      • 5.2 FSI quattro (386kW/525PS)
      • 4.2 FSI quattro (316kW/430PS)
    • A4 Allroad B8 (8KH)
      • 2.0 TDI quattro (120kW/163PS)
    • A4 B8 (8K2)
      • S4 quattro (245kW/333PS)
    • A4 B8 Avant (8K5)
      • S4 quattro (245kW/333PS)
      • RS4 quattro (331kW/450PS)
    • Q5 (8RB)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • 3.2 FSI quattro (199kW/270PS)
      • 3.0 TDI quattro (190kW/258PS)
    • A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ)