CORTECO 19036887B Crankshaft Seal
High-quality crankshaft seal designed for optimal engine performance and leak prevention.
inc. VAT 21%
In stock 25
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 19036887B
Make CORTECO
EAN 3358960583215
  • Ensures effective sealing of the crankshaft
  • Prevents oil leaks and maintains oil pressure
  • Constructed from durable, high-quality materials
  • Designed for a precise fit and reliable performance
  • Helps protect engine components from oil contamination
  • Meets or exceeds original equipment standards
Installation side
Engine
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
26
Outer diameter [mm]
45
Material
FPM (Fluoro Rubber)
Cutting type
Variable rotation
Dust cover
with dust boot
  • LAND ROVER
    • DISCOVERY IV (L319)
      • 2.7 TD 4x4 (140kW/190PS)
      • 3.0 TD 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 SDV6 4x4 (188kW/256PS)
      • 3.0 TD 4x4 (180kW/245PS)
      • 3.0 TD 4x4 (183kW/249PS)
    • RANGE ROVER SPORT I (L320)
      • 3.0 D 4x4 (155kW/211PS)
      • 3.0 D 4x4 (188kW/256PS)
      • 2.7 D 4x4 (140kW/190PS)
      • 3.0 D 4x4 (180kW/245PS)
      • 3.0 D 4x4 (183kW/249PS)
    • DISCOVERY III (L319)
      • 2.7 TD 4x4 (140kW/190PS)
    • RANGE ROVER IV (L405)
      • 3.0 SDV6 4x4 (183kW/249PS)
      • 3.0 TDV6 4x4 (190kW/258PS)
  • PEUGEOT
    • 607 (9D, 9U)
      • 2.7 HDi 24V (150kW/204PS)
    • 407 Coupe (6C_)
      • 2.7 HDi (150kW/204PS)
      • 3.0 HDi (177kW/241PS)
    • 407 (6D_)
      • 2.7 HDi (6DUHZJ, 6DUHZF) (150kW/204PS)
    • 407 SW (6E_, 6D_)
      • 2.7 HDi (150kW/204PS)
  • CITROËN
    • C6 (TD_)
      • 2.7 HDi (150kW/204PS)
      • 3.0 HDi (177kW/241PS)
    • C5 III (RD_)
      • 2.7 HDi (RDUHZJ) (150kW/204PS)
      • 3.0 HDi 240 (RDX8CA) (177kW/241PS)
    • C5 III Break (RW_)
      • 2.7 HDi (150kW/204PS)
      • 3.0 HDi 240 (RWX8CA) (177kW/241PS)