CORTECO Crankshaft Seal 19026113B
Compatible with MAZDA 929 III (HC) , MAZDA MPV I (LV) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 19026113B
Make CORTECO
EAN 3358960213358
  • Prevents oil leaks from the crankshaft.
  • Essential for maintaining engine lubrication.
  • Helps prevent engine damage from oil loss.
  • Ensures a clean engine bay and undercarriage.
  • High-quality construction by CORTECO.
  • Direct fit for specified applications.
  • Reliable sealing performance.
Installation side
Front
Height [mm]
6
Outer diameter [mm]
+55
Inner diameter [mm]
43
Material
FPM (Fluoro Rubber)
Cutting type
Good rotation
  • MAZDA
    • 929 III (HC)
      • 3.0 (HCSS) (125kW/170PS)
      • 3.0 (HCSS) (140kW/190PS)
      • 3.0 i (HCSS) (123kW/167PS)
    • MPV I (LV)
      • 3.0 i V6 (LV10, LV12, LV521, LV321) (113kW/154PS)
      • 3.0 i V6 (LVEW) (109kW/148PS)
      • 3.0 (112kW/152PS)