CORTECO Crankshaft Seal 16011841B
High-quality crankshaft seal by CORTECO for reliable engine performance and leak prevention.
inc. VAT 21%
In stock 26
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 16011841B
Make CORTECO
EAN 3358960118417
  • Durable construction for extended lifespan
  • Prevents oil leaks effectively
  • Ensures optimal engine performance
  • High-quality manufacturing by CORTECO
  • Direct fit for specific applications
Height [mm]
18"
Height 1 [mm]
20,5
Inner diameter [mm]
72
Outer diameter [mm]
84
Outer diameter 1 [mm]
85,5
Material
NBR (Nitrile Butadiene Rubber)
Cutting type
Variable rotation
Dust cover
with dust boot
  • MERCEDES-BENZ
    • /8 (W114)
      • 280 (114.060) (118kW/160PS)
      • 280 E (114.062) (136kW/185PS)
      • 250 2.8 (114.011) (96kW/130PS)
    • 123 Sedans (W123)
      • 200 (62kW/84PS)
      • 200 (123.020) (69kW/94PS)
      • 250 (123.026) (103kW/140PS)
      • 240 D (123.123) (53kW/72PS)
      • 240 D (123.123) (48kW/65PS)
      • 250 (123.026) (95kW/129PS)
    • S-CLASS (W116)
      • 350 SE, SEL (116.028, 116.029) (143kW/194PS)
      • 350 SE, SEL (116.028, 116.029) (147kW/200PS)
      • 350 SE, SEL (116.028, 116.029) (151kW/205PS)
      • 450 SEL 6.9 (116.036) (210kW/286PS)
    • S-CLASS (W126)
      • 260 SE (126.020) (118kW/160PS)
      • 260 SE (126.020) (122kW/166PS)
      • 280 S (126.021) (115kW/156PS)
      • 280 SE, SEL (126.022, 126.023) (136kW/185PS)
      • 300 SE, SEL (126.024, 126.025) (132kW/180PS)
      • 300 SE, SEL (126.024, 126.025) (138kW/188PS)
      • 380 SE, SEL (126.032, 126.033) (160kW/218PS)
      • 380 SE, SEL (126.032) (150kW/204PS)
      • 420 SE, SEL (126.034, 126.035) (150kW/204PS)
      • 420 SE, SEL (126.034) (160kW/218PS)
      • 420 SE, SEL (165kW/224PS)
      • 420 SE, SEL (170kW/231PS)
      • 500 SE, SEL (126.036) (164kW/223PS)
      • 500 SE, SEL (126.036) (170kW/231PS)
      • 500 SE, SEL (126.036) (177kW/241PS)
      • 500 SE, SEL (126.036) (180kW/245PS)
      • 500 SE, SEL (185kW/252PS)
      • 500 SE, SEL (195kW/265PS)
      • 560 SE, SEL (126.038, 126.039) (178kW/242PS)
      • 560 SE, SEL (126.038) (200kW/272PS)
      • 560 SE, SEL (205kW/279PS)
      • 560 SE, SEL (220kW/300PS)
      • 500 SE, SEL Cat (185kW/252PS)
      • 300 SDL (126.125) (110kW/150PS)
    • SL (R107)
      • 300 SL (107.041) (132kW/180PS)
      • 300 SL (107.041) (138kW/188PS)
      • 350 SL (107.043) (143kW/195PS)
      • 450 SL (107.044) (160kW/218PS)
      • 450 SL (107.044) (165kW/224PS)
    • SL Coupe (C107)
      • 450 SLC (107.024) (160kW/218PS)
      • 350 SLC (107.023) (143kW/195PS)
      • 350 SLC (107.023) (147kW/200PS)
      • 450 SLC (107.024) (165kW/225PS)
    • 123 Coupe (C123)
      • 230 C (123.043) (80kW/109PS)
    • S-CLASS Coupe (C126)
      • 380 SEC (126.043) (150kW/204PS)
      • 420 SEC (126.046) (150kW/204PS)
      • 420 SEC (126.046) (160kW/218PS)
      • 420 SEC (126.046) (165kW/224PS)
      • 500 SEC (126.044) (164kW/223PS)
      • 500 SEC (126.044) (170kW/231PS)
      • 500 SEC (126.044) (180kW/245PS)
      • 500 SEC (126.044) (185kW/252PS)
      • 560 SEC (126.045) (178kW/242PS)
      • 560 SEC (126.045) (200kW/272PS)
      • 560 SEC (126.045) (205kW/279PS)
      • 560 SEC (126.045) (220kW/300PS)
    • G-CLASS (W460)
      • 230 GE (460,2) (90kW/122PS)
      • 230 GE (460,2) (92kW/125PS)
      • 230 G (460,2) (66kW/90PS)
      • 280 GE (460,2) (110kW/150PS)
      • 280 GE (460,2) (115kW/156PS)
      • 240 GD (460,3) (53kW/72PS)
      • 300 GD (460,3) (65kW/88PS)
      • 250 GD (460,3) (62kW/84PS)
      • 250 GD (460,3) (68kW/92PS)
      • 230 G (460,2) (75kW/102PS)
    • G-CLASS (W461)
      • 230 GE (461) (92kW/125PS)
      • 290 GD/G 290 D (461.337, 461.338) (70kW/95PS)
      • 230 GE (461.238, 461.239) (90kW/122PS)
      • 250 GD (461) (68kW/92PS)
    • S-CLASS (W140)
      • 300 SE 2.8 (140.028) (145kW/197PS)
      • 300 SE, SEL/S320 (140.032, 140.033) (170kW/231PS)
      • S 420 (140.042, 140.043) (205kW/279PS)