CORTECO 15018287B Crankshaft Seal
Compatible with VOLVO 960 (964) , VOLVO 960 Kombi (965) , VOLVO 850 (854) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 5
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 15018287B
Make CORTECO
EAN 3358960182876
  • High-quality crankshaft seal by CORTECO
  • Part number: 15018287B
  • Prevents oil leaks from the crankshaft
  • Protects engine components from contamination
  • Ensures proper oil pressure maintenance
  • Durable construction for long service life
  • Designed for a precise and secure fit
  • Essential for overall engine health and performance
Installation side
Engine
Height [mm]
7
Inner diameter [mm]
45
Outer diameter [mm]
57
Material
FPM (Fluoro Rubber)
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • VOLVO
      • 2.9 (150kW/204PS)
    • 960 Kombi (965)
      • 2.9 (150kW/204PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • T5 (166kW/226PS)
      • T5-R (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (132kW/179PS)
    • 850 Universālis (855)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 AWD (142kW/193PS)
      • T5 (166kW/226PS)
      • T5-R (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (132kW/180PS)
    • 960 II Universālis (965)
      • 2.9 (150kW/204PS)
      • 2.5 (125kW/170PS)
    • 960 II (964)
      • 2.5 (125kW/170PS)
    • S40 I (644)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
    • V40 Universālis (645)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
    • S70 (874)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.4 Bifuel (106kW/144PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.3 T5 AWD (177kW/241PS)
      • 2.4 T5 AWD (142kW/193PS)
      • 2.4 AWD (106kW/144PS)
      • 2.4 AWD (125kW/170PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • 2.3 T-5 (176kW/239PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/211PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 Turbo AWD (166kW/226PS)
      • 2.3 T-5 AWD (176kW/239PS)
      • 2.4 Bifuel (106kW/144PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.3 T AWD (184kW/250PS)
      • 2.3 AWD (177kW/241PS)
    • S90 I (964)
      • 2.9 (132kW/180PS)
      • 2.9 (150kW/204PS)
    • V90 I Universālis (965)
      • 2.9 (132kW/180PS)
      • 2.9 (150kW/204PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
  • RENAULT
    • LAGUNA I (B56_, 556_)
      • 2.0 16V (B56D, B56M) (102kW/139PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
    • LAGUNA I Grandtour (K56_)
      • 2.0 16V (K56D, K56M) (102kW/139PS)
    • SAFRANE II (B54_)
      • 2.0 16V (B54L) (100kW/136PS)
      • 2.5 20V (B54F) (121kW/165PS)