CORTECO Crankshaft Seal 12018360B
Compatible with AUDI A6 C4 (4A2) , AUDI A6 C4 Avant (4A5) , AUDI A4 B5 (8D2) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 68
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 12018360B
Make CORTECO
EAN 3358960049261
  • Genuine CORTECO part 12018360B
  • Ensures effective crankshaft sealing
  • Prevents oil leaks and contamination
  • Durable construction for longevity
  • Reliable engine performance
Height [mm]
7
Inner diameter [mm]
+40
Outer diameter [mm]
52°
Material
NBR (Nitrile Butadiene Rubber)
Dust cover
with dust boot
  • AUDI
    • A6 C4 (4A2)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (74kW/100PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 2.5 TDI (85kW/116PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.3 (98kW/133PS)
      • 2.6 (102kW/139PS)
      • 2.8 (120kW/163PS)
    • A6 C4 Avant (4A5)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (74kW/100PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 2.5 TDI (85kW/116PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.3 (98kW/133PS)
      • 2.6 (102kW/139PS)
    • A4 B5 (8D2)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.5 TDI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
      • 1.9 TDI (55kW/75PS)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 2.6 (102kW/139PS)
    • A4 B5 Avant (8D5)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.5 TDI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 1.9 Hybrid (66kW/90PS)