PN 12017269B
Make CORTECO
EAN 3358960172693
  • CORTECO brand quality
  • Part code: 12017269B
  • Designed for wheel hub applications
  • Ensures effective sealing
  • Durable construction
Installation side
Rear axle
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
3/8"
Outer diameter [mm]
+65
Material
NBR (Nitrile Butadiene Rubber)
Cutting type
Variable rotation
Dust cover
with dust boot
  • VOLVO
      • 2.3 (83kW/113PS)
      • 2.3 (84kW/114PS)
      • 2.3 (96kW/131PS)
      • 2.3 (114kW/156PS)
      • 2.4 Diesel (60kW/82PS)
      • 2.3 (85kW/115PS)
      • 2.3 Turbo (115kW/156PS)
      • 2.3 (86kW/117PS)
      • 2.3 (95kW/129PS)
      • 2.3 (117kW/159PS)
      • 2.3 Turbo (121kW/165PS)
      • 2.3 Turbo (140kW/190PS)
      • 2.3 (111kW/151PS)
      • 2.0 (89kW/121PS)
      • 2.3 Turbo (134kW/182PS)
      • 2.0 (86kW/117PS)
      • 2.0 (76kW/103PS)
      • 2.0 (118kW/160PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.0 (110kW/150PS)
      • 2.0 GLE (85kW/116PS)
      • 2.4 Turbo Diesel (80kW/109PS)
      • 2.3 Turbo (134kW/182PS)
      • 2.8 (105kW/143PS)
      • 2.8 (115kW/156PS)
      • 2.4 Turbo Diesel (82kW/112PS)
      • 2.4 TD Interc. (85kW/115PS)
      • 2.8 (764) (108kW/147PS)
      • 2.3 Turbo (127kW/173PS)
      • 2.3 (121kW/165PS)
      • 2.8 (125kW/170PS)
      • 2.3 (127kW/173PS)
    • 740 Kombi (745)
      • 2.3 (83kW/113PS)
      • 2.3 (84kW/114PS)
      • 2.3 (96kW/131PS)
      • 2.3 Turbo (115kW/156PS)
      • 2.4 Diesel (60kW/82PS)
      • 2.0 (82kW/112PS)
      • 2.3 (85kW/115PS)
      • 2.3 (114kW/156PS)
      • 2.4 TD Interc. (90kW/122PS)
      • 2.3 Turbo (121kW/165PS)
      • 2.3 (96kW/131PS)
      • 2.3 (117kW/159PS)
      • 2.3 Turbo (134kW/182PS)
      • 2.3 Turbo (140kW/190PS)
      • 2.3 (111kW/151PS)
      • 2.0 (89kW/121PS)
      • 2.0 (86kW/117PS)
      • 2.0 (76kW/103PS)
    • 760 Kombi (704, 765)
      • 2.8 (765) (105kW/143PS)
      • 2.8 (765) (115kW/156PS)
      • 2.4 TD Interc. (765) (85kW/116PS)
      • 2.4 D (60kW/82PS)
      • 2.3 Turbo (134kW/182PS)
      • 2.9 (115kW/156PS)
      • 2.9 (108kW/147PS)
      • 2.4 D (90kW/122PS)