PN 12016300B
Make CORTECO
EAN 3358960281357
  • High-quality crankshaft seal from CORTECO
  • Prevents oil leaks from the engine crankshaft
  • Maintains proper oil pressure and lubrication
  • Protects engine internals from contaminants
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Resistant to heat, pressure, and chemical exposure
  • Essential for engine health and maintenance
  • Part code: 12016300B
Installation side
Front
Height [mm]
7
Inner diameter [mm]
+35
Height 1 [mm]
7
Outer diameter [mm]
48
Outer diameter 1 [mm]
48
Inner diameter 1 [mm]
+35
Material
FPM (Fluoro Rubber)
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • HYUNDAI
    • ACCENT I (X-3)
      • 1.3 (44kW/60PS)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.3 i 12V (62kW/84PS)
      • 1.5 i 12V (65kW/88PS)
      • 1.5 i 16V (73kW/99PS)
    • ACCENT Sedans (X-3)
      • 1.3 (44kW/60PS)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.3 i 12V (62kW/84PS)
      • 1.5 i 12V (65kW/88PS)
      • 1.5 i 16V (73kW/99PS)
    • S COUPE (SLC)
      • 1.5 i (65kW/88PS)
      • 1.5 i Turbo (85kW/116PS)
    • LANTRA II Universālis (J-2)
      • 1.5 12V (65kW/88PS)
    • LANTRA II (J-2)
      • 1.5 12V (65kW/88PS)
    • COUPE I (RD)
      • 1.6 i 16V (84kW/114PS)
    • ACCENT II (LC)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.5 (75kW/102PS)
      • 1.3 (63kW/86PS)
      • 1.5 (66kW/90PS)
      • 1.3 (62kW/84PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.5 (68kW/92PS)
    • ELANTRA III (XD)
      • 1.6 (79kW/107PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • ELANTRA III Sedans (XD)
      • 1.6 (79kW/107PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • MATRIX (FC)
      • 1.6 (76kW/103PS)
    • ACCENT II Sedans (LC)
      • 1.5 (66kW/90PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.3 (55kW/75PS)
      • 1.3 (63kW/86PS)
    • GETZ (TB)
      • 1.6 (77kW/106PS)
      • 1.3 i (60kW/82PS)
      • 1.3 (63kW/85PS)
      • 1.4 i (71kW/97PS)
      • 1.6 (78kW/106PS)
    • COUPE II (GK)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.6 16V (79kW/107PS)
    • ACCENT III (MC)
      • 1.4 GL (71kW/97PS)
      • 1.6 GLS (82kW/112PS)
    • ACCENT III Sedans (MC)
      • 1.4 GL (71kW/97PS)
      • 1.6 GLS (82kW/112PS)
  • KIA
    • CERATO I Sedans (LD)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • CERATO I Hečbeka virsbūve (LD)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • RIO II (JB)
      • 1.4 16V (71kW/97PS)
      • 1.6 CVVT (82kW/112PS)
    • RIO II Sedans (JB)
      • 1.4 16V (71kW/97PS)
      • 1.6 16V (82kW/112PS)