PN 12015885B
Make CORTECO
EAN 3358960143952
  • Direct fit for differential applications
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Prevents fluid leaks effectively
  • Maintains differential lubrication integrity
  • Designed to withstand operational stresses
  • Ensures smooth differential operation
  • CORTECO quality and reliability
Installation side
Front axle
Height [mm]
+10
Inner diameter [mm]
62
Outer diameter [mm]
+80
Material
NBR (Nitrile Butadiene Rubber)
Dust cover
with dust boot
  • MERCEDES-BENZ
    • G-CLASS (W463)
      • 350 Turbo GD (463.320, 463.321) (100kW/136PS)
      • 300 GE (463.227, 463.228) (128kW/174PS)
      • 300 GD (463.327, 463.328) (83kW/113PS)
      • 230 GE (463.224, 463.225) (93kW/126PS)
      • 300 GE (463.227, 463.228) (125kW/170PS)
      • G 320 (463.230, 463.231) (155kW/211PS)
      • G 300 TD (463.330, 463.331) (130kW/177PS)
      • 250 GD (463.324, 463.325) (69kW/94PS)
      • G 320 (463.232, 463.233, 463.244, 463.245) (158kW/215PS)
      • G 500 (463.247, 463.248, 463.249, 463.240, 463.241,... (218kW/296PS)
      • 500 GE (463.228) (177kW/241PS)
      • G 55 AMG (463.243, 463.246) (260kW/354PS)
      • G 36 AMG (463.230) (200kW/272PS)
      • G 400 CDI (463.332, 463.333) (184kW/250PS)
      • G 270 CDI (463.322, 463.323) (115kW/156PS)
    • G-CLASS (W461)
      • 290 GD/G 290 D (461.337, 461.338) (70kW/95PS)
      • G 290 TD (461.335, 461.336) (88kW/120PS)