PN 12014825B
Make CORTECO
EAN 3358960143679
  • Part Code: 12014825B
  • Brand: CORTECO
  • Component: Crankshaft Seal, Differential
  • Ensures effective sealing of the differential.
  • Prevents lubricant leaks.
  • Protects against contaminants.
  • Durable construction for long service life.
  • Designed for reliable performance.
Installation side
Output
Height [mm]
+10
Height 1 [mm]
+135
Inner diameter [mm]
[30
Material
ACM (polyacrylic rubber)
with dust boot
  • ALFA ROMEO
    • 155 (167_)
      • 1.7 T.S. (167.A4D, 167.A4H) (85kW/115PS)
      • 1.8 T.S. (167.A4C, 167.A) (77kW/105PS)
      • 1.8 T.S. Sport (167.A4A, 167.A4C, 167.A4E) (93kW/127PS)
      • 1.8 T.S. (167A4) (95kW/129PS)
      • 1.9 TD (167.A3B, 167.A3) (66kW/90PS)
      • 2.0 T.S. (167.A2A, 167.A2D) (104kW/141PS)
      • 2.0 T.S. (167.A2D) (106kW/144PS)
      • 2.5 V6 (167.A1C, 167.A1E) (120kW/163PS)
      • 2.5 V6 (167.A1C, 167.A1) (121kW/165PS)
      • 2.5 TD (167.A1A, 167.A1G) (92kW/125PS)
      • 2.0 T.S. 16V (167.A2G) (110kW/150PS)
      • 1.7 T.S. 16V (167.A4N) (103kW/140PS)
      • 1.6 16V T.S. (167.A6A) (88kW/120PS)
      • 1.7 T.S. (167.A4G) (83kW/113PS)
    • 164 (164_)
      • 2.0 Twin Spark (164.A2C, 164.A2L, 164A2H) (105kW/143PS)
      • 2.0 Twin Spark (164.A2H, 164.A2) (109kW/148PS)
      • 2.0 Twin Spark (164.H3) (106kW/144PS)
      • 2.0 V6 Turbo (164.K3) (148kW/201PS)
      • 2.0 V6 Turbo (164.A2G, 164.A2F) (150kW/204PS)
      • 2.5 V6 (164A1C) (120kW/163PS)
      • 2.5 TD (164.K2A, 164.K2B) (92kW/125PS)
      • 2.5 TD (164.A1A) (84kW/114PS)
      • 3.0 V6 (164.A) (141kW/192PS)
      • 3.0 V6 (164.H1A, 164.H1B, 164.K1P) (132kW/180PS)
      • 3.0 V6 (164.AD, 164.AH, 164.AB) (135kW/184PS)
      • 3.0 i.e. QV (164.AG) (147kW/200PS)
      • 3.0 24V (164.K1) (155kW/211PS)
      • 3.0 24V QV (164.H1) (171kW/233PS)
      • 3.0 24V Q4 (164.K1M, 164.K1C) (170kW/231PS)
      • 2.0 Turbo (164A2B) (128kW/174PS)
      • 2.0 (164A2C) (102kW/138PS)
      • 3.0 (164A) (138kW/188PS)
      • 2.0 Turbo (164A2B) (129kW/175PS)
      • 3.0 (164H1) (168kW/228PS)
      • 1.9 TD (930.A4) (66kW/90PS)
      • 2.0 16V T.S. (930.A5) (110kW/150PS)
      • 1.4 i.e. 16V T.S. (930.A3A) (76kW/103PS)
      • 1.6 i.e. 16V T.S. (930.A2) (88kW/120PS)
      • 1.8 i.e. 16V T.S. (930.A1A) (103kW/140PS)
      • 1.8 i.e. 16V (930.A1A) (106kW/144PS)
      • 2.0 16V (930.A5) (114kW/155PS)
      • 1.9 TD (930.B4A) (66kW/90PS)
      • 2.0 16V T.S. (930.B5) (110kW/150PS)
      • 1.4 i.e. 16V T.S. (930.B3A) (76kW/103PS)
      • 1.6 i.e. 16V T.S. (930.B2B, 930.B2C) (88kW/120PS)
      • 1.8 i.e. 16V T.S. (930.B1A) (103kW/140PS)
      • 1.8 i.e. 16V T.S. (930.B1A) (106kW/144PS)
      • 2.0 16V (930.B5) (114kW/155PS)
    • GTV (916_)
      • 2.0 V6 Turbo (916.C2A) (148kW/202PS)