CORTECO Crankshaft Seal 12014672B
Compatible with ALFA ROMEO 155 (167_) , ALFA ROMEO 164 (164_) , LANCIA THEMA (834_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 17
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 12014672B
Make CORTECO
EAN 3358960146724
  • High-quality crankshaft seal
  • Prevents oil leaks
  • Maintains oil pressure
  • Durable construction
  • Designed for specific engine applications
  • Ensures optimal engine performance
  • Reliable and long-lasting
Installation side
Engine
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
3+2
Material
FPM (Fluoro Rubber)
with dust boot
  • ALFA ROMEO
    • 155 (167_)
      • 2.5 V6 (167.A1C, 167.A1E) (120kW/163PS)
      • 2.5 V6 (167.A1C, 167.A1) (121kW/165PS)
    • 164 (164_)
      • 2.0 V6 Turbo (164.K3) (148kW/201PS)
      • 2.0 V6 Turbo (164.A2G, 164.A2F) (150kW/204PS)
      • 2.5 V6 (164A1C) (120kW/163PS)
      • 3.0 V6 (164.H1A, 164.H1B, 164.K1P) (132kW/180PS)
    • GTV (916_)
      • 2.0 V6 Turbo (916.C2A) (148kW/202PS)
    • SPIDER (916_)
      • 3.0 V6 (916S1) (141kW/192PS)
      • 2.0 V6 Turbo (916S2A) (148kW/202PS)
      • 2.0 V6 (936A3___) (151kW/205PS)
  • LANCIA
    • THEMA (834_)
      • 3000 V6 (834GD, 834FD) (126kW/171PS)
  • FIAT
      • 1.7 Special (A1) (77kW/105PS)