CORTECO Crankshaft Seal 12014494B
Compatible with BMW 3 (E36) , BMW 7 (E23) , MERCEDES-BENZ HECKFLOSSE (W111, W112) Show more info
Ensures effective sealing of the crankshaft to prevent oil leaks and maintain engine lubrication.
inc. VAT 21%
In stock 37
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 12014494B
Make CORTECO
EAN 3358960144942
  • Brand: CORTECO
  • Part Code: 12014494B
  • Component: Crankshaft Seal
  • Function: Prevents oil leaks
  • Material: High-quality, durable construction
  • Application: Engine lubrication system
  • Ensures proper oil pressure
  • Designed for reliable performance
Installation side
Front
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
3/8"
Outer diameter [mm]
50]
Material
FPM (Fluoro Rubber)
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • BMW
    • 3 (E36)
      • 316 i (73kW/100PS)
    • 7 (E23)
      • 735 i (136kW/185PS)
  • MERCEDES-BENZ
    • HECKFLOSSE (W111, W112)
      • 230 S (111.010) (88kW/120PS)
    • 123 T-Model (S123)
      • 250 T (123.086) (103kW/140PS)
  • OPEL
    • KADETT E Universālis (T85)
      • 1.8 S (C15, C35, D15, D35) (62kW/84PS)
    • VECTRA A (J89)
      • 2000/GT 16V (F19, M19) (110kW/150PS)
      • 2000 16V 4x4 (F19, M19) (110kW/150PS)
      • 2.0 i Turbo 4x4 (F19, M19) (150kW/204PS)
      • 2.5 V6 (F19, M19) (125kW/170PS)
      • 2000/GT 16V Cat (F19, M19) (110kW/150PS)
      • 2000/GT 16V Cat 4x4 (F19, M19) (110kW/150PS)
    • VECTRA A Hečbeka virsbūve (J89)
      • 2.5 V6 (F68, M68) (125kW/170PS)
      • 2.0 i 16V Cat (F68, M68) (110kW/150PS)
    • REKORD D
      • 1.9 (55kW/75PS)
    • REKORD D Coupe
      • 1.9 (55kW/75PS)
    • REKORD E (17_, 11_, 14_, 16_, 18_, 19_)
      • 1.8 S (66kW/90PS)
    • COMMODORE B Coupe
      • 2.8 GS (103kW/140PS)
    • SENATOR A (29_)
      • 2.5 E (103kW/140PS)
    • CALIBRA A (C89)
      • 2.0 i 16V (M07) (110kW/150PS)
      • 2.0 i 16V 4x4 (M07) (110kW/150PS)
      • 2.0 i Turbo 4x4 (M07) (150kW/204PS)
      • 2.5 i V6 (M07) (125kW/170PS)
    • ASTRA F Hečbeka virsbūve (T92)
      • 2.0 GSI 16V (F08, M08, F68, M68) (110kW/150PS)
    • ASTRA F Universālis (T92)
      • 2.0 i 16V (F35, M35) (110kW/150PS)
    • OMEGA B (V94)
      • 2.5 V6 (F69, M69, P69) (125kW/170PS)
      • 3.0 V6 (F69, M69, P69) (155kW/211PS)
      • 2.6 V6 (F69, M69, P69) (132kW/180PS)
      • 3.2 V6 (F69, M69, P69) (160kW/218PS)
    • OMEGA B Universālis (V94)
      • 2.5 V6 (F35, M35, P35) (125kW/170PS)
      • 3.0 V6 (F35, M35, P35) (155kW/211PS)
      • 2.6 V6 (F35, M35, P35) (132kW/180PS)
      • 3.2 V6 (F35, M35, P35) (160kW/218PS)
    • VECTRA B Hečbeka virsbūve (J96)
      • 2.5 i V6 (F68) (125kW/170PS)
      • 2.6 i V6 (F68) (125kW/170PS)
      • 2.5 (F68) (144kW/196PS)
    • VECTRA B (J96)
      • 2.5 i V6 (F19) (125kW/170PS)
      • i 500 2.5 (F19) (143kW/194PS)
      • 2.6 i V6 (F19) (125kW/170PS)
    • VECTRA B Universālis (J96)
      • 2.5 i V6 (F35) (125kW/170PS)
      • i 500 2.5 (F35) (143kW/194PS)
      • 2.6 i V6 (F35) (125kW/170PS)
    • SINTRA (APV)
      • 3.0 i 24V (OUN16, Y94) (148kW/201PS)
    • KADETT E Hečbeka virsbūve (T85)
      • 2.0 GSI 16V Cat (C08, C48, D08, D48) (110kW/150PS)
      • 2.0 GSI 16V (C08, C48, D08, D48) (115kW/156PS)
    • VECTRA C GTS (Z02)
      • 3.2 V6 (F68) (155kW/211PS)
    • SIGNUM Hečbeka virsbūve (Z03)
      • 3.2 V6 (F48) (155kW/211PS)
    • VECTRA C Universālis (Z02)
      • 3.2 V6 (F35) (155kW/211PS)
    • VECTRA C (Z02)
      • 3.2 V6 (F69) (155kW/211PS)
    • KADETT E Kabriolets (T85)
      • 2.0 (110kW/150PS)
  • FORD
    • SCORPIO I Sedans (GGE)
      • 2.5 TD (68kW/92PS)
    • ORION III (GAL)
      • 1.6 i (77kW/105PS)
  • CITROËN
    • CX II
      • 25 D Turbo (88kW/120PS)
  • MITSUBISHI
    • COLT III (C5_A)
      • 1.6 GTi 16V (C53A) (91kW/124PS)
  • SAAB
    • 900 II
      • 2.5 -24 V6 (125kW/170PS)
    • 900 II Kabriolets
      • 2.5 -24 V6 (125kW/170PS)
    • 9000
      • 3.0 -24 V6 CD/CDE (155kW/211PS)
    • 9000 Hečbeka virsbūve
      • 3.0 -24 V6 CS/CSE (155kW/211PS)
    • 900 II Coupe
      • 2.5 -24 V6 (125kW/170PS)
    • 9-5 (YS3E)
      • 3.0 V6t (147kW/200PS)
    • 9-5 Universālis (YS3E)
      • 3.0 V6t (147kW/200PS)
  • WESTFIELD
    • 130 Roadster
      • 1.6 (77kW/105PS)
  • VW
    • BORA Variant (1J6)
      • 1.9 TDI 4motion (110kW/150PS)