CORTECO 12012761B Crankshaft Seal, Differential
inc. VAT 21%
In stock 25
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 12012761B
Make CORTECO
EAN 3358960127617
  • Part Code: 12012761B
  • Brand: CORTECO
  • Component Type: Crankshaft Seal
  • Application: Differential
  • Ensures effective fluid containment
  • Durable construction for longevity
  • Designed for precise fitment
  • Helps maintain optimal differential performance
Installation side
front
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
45
Outer diameter [mm]
62
Material
FPM (Fluoro Rubber)
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • AUDI
    • 100 C4 Sedans (4A2)
      • 2.4 D (60kW/82PS)
      • 2.5 TDI (85kW/115PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 E (128kW/174PS)
      • S4 Turbo quattro (169kW/230PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 E quattro (128kW/174PS)
      • 2.6 (102kW/139PS)
    • 100 C4 Avant (4A5)
      • 2.5 TDI (85kW/115PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 E (128kW/174PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 E quattro (128kW/174PS)
      • 2.4 D (60kW/82PS)
      • 2.6 E quattro (102kW/139PS)
    • A8 D2 (4D2, 4D8)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 3.7 (169kW/230PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 2.5 TDI (110kW/150PS)
      • 2.5 TDI quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 (120kW/163PS)
      • 2.8 quattro (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI quattro (132kW/180PS)
      • 2.5 TDI (132kW/180PS)
    • A6 C4 (4A2)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 2.5 TDI (85kW/116PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • S6 Turbo quattro (169kW/230PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 2.6 (102kW/139PS)
      • 2.8 (120kW/163PS)
    • A6 C4 Avant (4A5)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 2.5 TDI (85kW/116PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.6 (102kW/139PS)