CORTECO 12012697B Crankshaft Seal, Differential
Compatible with ALFA ROMEO 155 (167_) , ALFA ROMEO 164 (164_) , LANCIA PRISMA (831_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 684
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 12012697B
Make CORTECO
EAN 3358960209443
  • Designed for differential applications
  • Part number: 12012697B
  • Brand: CORTECO
  • Ensures effective lubricant sealing
  • Prevents leaks and component damage
  • Constructed from durable materials
  • Contributes to differential longevity
  • Direct fit for specified models
Height [mm]
+10
Height 1 [mm]
+135
Inner diameter [mm]
3+2
Outer diameter [mm]
52°
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Left turn
Dust cover
with dust boot
  • ALFA ROMEO
    • 155 (167_)
      • 2.5 V6 (167.A1C, 167.A1E) (120kW/163PS)
      • 2.5 V6 (167.A1C, 167.A1) (121kW/165PS)
      • 2.5 TD (167.A1A, 167.A1G) (92kW/125PS)
    • 164 (164_)
      • 2.0 Twin Spark (164.A2C, 164.A2L, 164A2H) (105kW/143PS)
      • 2.0 Twin Spark (164.A2H, 164.A2) (109kW/148PS)
      • 2.0 Twin Spark (164.H3) (106kW/144PS)
      • 2.0 V6 Turbo (164.K3) (148kW/201PS)
      • 2.0 V6 Turbo (164.A2G, 164.A2F) (150kW/204PS)
      • 2.5 V6 (164A1C) (120kW/163PS)
      • 2.5 TD (164.K2A, 164.K2B) (92kW/125PS)
      • 2.5 TD (164.A1A) (84kW/114PS)
      • 3.0 V6 (164.A) (141kW/192PS)
      • 3.0 V6 (164.H1A, 164.H1B, 164.K1P) (132kW/180PS)
      • 3.0 V6 (164.AD, 164.AH, 164.AB) (135kW/184PS)
      • 3.0 i.e. QV (164.AG) (147kW/200PS)
      • 3.0 24V (164.K1) (155kW/211PS)
      • 3.0 24V QV (164.H1) (171kW/233PS)
      • 3.0 24V Q4 (164.K1M, 164.K1C) (170kW/231PS)
      • 2.0 Turbo (164A2B) (128kW/174PS)
      • 2.0 (164A2C) (102kW/138PS)
      • 3.0 (164A) (138kW/188PS)
      • 2.0 Turbo (164A2B) (129kW/175PS)
      • 3.0 (164H1) (168kW/228PS)
    • GTV (916_)
      • 2.0 V6 Turbo (916.C2A) (148kW/202PS)
      • 3.0 V6 24V (916.C1) (162kW/220PS)
      • 3.0 V6 24V (916.C1B__) (160kW/218PS)