CORTECO Crankshaft Seal, Manual Transmission 12001623B
Compatible with FIAT PANDA (169_) , FIAT UNO (146_, 158_) , FIAT PUNTO (176_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1104
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 12001623B
Make CORTECO
EAN 3358960016232
  • Designed for manual transmission systems
  • Prevents oil leaks and external contamination
  • Made from durable, high-temperature resistant materials
  • Ensures a precise and reliable seal
  • Helps maintain engine and transmission health
  • Direct fit for specified applications
  • Part number: 12001623B
  • Brand: CORTECO
Height [mm]
7
Inner diameter [mm]
+20
Outer diameter [mm]
[30
Material
NBR (Nitrile Butadiene Rubber)
  • FIAT
    • PANDA (169_)
      • 1.2 (169AXF2A, 169AXF1A) (51kW/69PS)
      • 1.1 (169.AXA1A) (40kW/54PS)
      • 1.2 (169.AXB11, 169.AXB1A) (44kW/60PS)
      • 1.3 D Multijet (169.AXC1A) (51kW/70PS)
      • 1.3 D Multijet 4x4 (169.AXC2A) (51kW/70PS)
      • 1.2 4x4 (169.AXB2A) (44kW/60PS)
      • 1.4 (169AXE1B) (74kW/100PS)
    • UNO (146_, 158_)
      • 50 i.e. 1.1 (36kW/49PS)
      • 70 i.e. 1.4 (51kW/70PS)
      • 75 i.e. 1.5 (55kW/75PS)
      • 50 1.1 (37kW/50PS)
      • 45 i.e. 1.0 (146E, 146A) (33kW/45PS)
    • PUNTO (176_)
      • 55 1.1 (40kW/54PS)
      • 60 1.2 (43kW/58PS)
      • 75 1.2 (54kW/73PS)
      • 60 1.2 (176AP, 176AR, 176AQ, 176BB) (44kW/60PS)
      • 1.6 (65kW/88PS)
      • 1.2 16V (63kW/86PS)
      • 1.7 D (42kW/57PS)
    • PUNTO Kabriolets (176_)
      • 60 1.2 (43kW/58PS)
      • 90 1.6 (65kW/88PS)
      • 60 1.2 (176AR_, 176BR_) (44kW/60PS)
      • 85 16V 1.2 (63kW/86PS)
    • CINQUECENTO (170_)
      • 1.1 Sporting (170AH) (40kW/54PS)
    • BRAVA (182_)
      • 1.4 (182.BG) (55kW/75PS)
      • 1.4 12 V (182.BA) (59kW/80PS)
      • 1.2 16V 80 (60kW/82PS)
      • 1.2 16V 80 (59kW/80PS)
    • BRAVO I (182_)
      • 1.4 (182.AG) (55kW/75PS)
      • 1.4 (182.AA) (59kW/80PS)
      • 1.2 16V 80 (60kW/82PS)
      • 1.2 16V 80 (59kW/80PS)
    • MAREA (185_)
      • 1.4 80 12V (59kW/80PS)
      • 1.2 16V (60kW/82PS)
    • MAREA Weekend (185_)
      • 1.4 80 12V (59kW/80PS)
      • 1.2 16V (60kW/82PS)
    • PALIO (178_, 171_, 371_)
      • 1.6 16V (74kW/100PS)
    • PALIO Weekend (178_, 173_, 373_, 374_, 171_)
      • 1.2 (54kW/73PS)