CORTECO Crankshaft Seal 01036457B
Compatible with VW TIGUAN (5N_) , AUDI A3 Sportback (8PA) , SEAT ALHAMBRA (710, 711) Show more info
inc. VAT 21%
Out of Stock
PN 01036457B
Make CORTECO
EAN 3358960543219
  • Direct fit for specific engine applications
  • Durable construction for long service life
  • Prevents oil leaks and maintains lubrication integrity
  • High-quality materials resistant to heat and pressure
  • Ensures proper engine function and efficiency
  • CORTECO quality and reliability
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
+40
Outer diameter [mm]
83
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Variable rotation
Dust cover
with dust boot
  • VW
    • TIGUAN (5N_)
      • 2.0 TDI 4motion (120kW/163PS)
      • 1.4 TSI 4motion (118kW/160PS)
      • 2.0 TSI 4motion (132kW/180PS)
      • 2.0 TSI 4motion (155kW/211PS)
      • 2.0 TDI 4motion (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4motion (125kW/170PS)
      • 2.0 TFSI 4motion (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI 4motion (125kW/170PS)
      • 1.4 TSI 4motion (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI 4motion (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI 4motion (130kW/177PS)
      • 2.0 TDI 4motion (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI 4motion (135kW/184PS)
    • SHARAN (7N1, 7N2)
    • PASSAT B8 (3G2, CB2)
      • 2.0 TDI 4motion (176kW/240PS)
    • PASSAT B8 Variant (3G5, CB5)
    • PASSAT ALLTRACK B8 Variant (3G5, CB5)
      • 2.0 TSI 4motion (162kW/220PS)
    • TIGUAN (AD1, AX1)
      • 2.0 TDI 4motion (140kW/190PS)
  • AUDI
    • A3 Sportback (8PA)
      • RS3 quattro (250kW/340PS)
    • TT (8J3)
      • 2.5 RS quattro (265kW/360PS)
      • 2.5 RS quattro (250kW/340PS)
    • Q3 (8UB, 8UG)
      • 2.0 TDI quattro (130kW/177PS)
      • 2.0 TFSI quattro (155kW/211PS)
      • 2.0 TFSI quattro (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI quattro (103kW/140PS)
      • RS 2.5 quattro (228kW/310PS)
      • 2.0 TDI quattro (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI quattro (135kW/184PS)
      • 2.0 TFSI quattro (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI quattro (132kW/180PS)
      • RS 2.5 quattro (250kW/340PS)
      • RS performance 2.5 quattro (270kW/367PS)
    • TT Roadster (8J9)
      • 2.5 RS quattro (265kW/360PS)
      • 2.5 RS quattro (250kW/340PS)
    • A3 Sportback (8VA, 8VF)
      • RS3 quattro (270kW/367PS)
  • SEAT
    • ALHAMBRA (710, 711)
      • 2.0 TDI 4Drive (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4Drive (110kW/150PS)