CORTECO 01036271B Crankshaft Seal, Differential
inc. VAT 21%
In stock 109
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 01036271B
Make CORTECO
EAN 3358960524546
  • Direct fit for differential applications
  • Prevents oil and lubricant leaks
  • Durable construction for extended service life
  • Resistant to heat, wear, and automotive fluids
  • Ensures proper differential lubrication
  • Maintains drivetrain efficiency
  • High-quality manufacturing by CORTECO
Height [mm]
8
Height 1 [mm]
1:3
Inner diameter [mm]
45
Outer diameter [mm]
62
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • SKODA
    • OCTAVIA II Combi (1Z5)
      • 1.6 TDI 4x4 (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 FSI 4x4 (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI 4x4 (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 1.8 TSI 4x4 (118kW/160PS)
    • SUPERB II (3T4)
      • 1.8 TSI 4x4 (118kW/160PS)
      • 3.6 FSI 4x4 (191kW/260PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (125kW/170PS)
    • YETI (5L)
      • 1.8 TSI 4x4 (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (81kW/110PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (125kW/170PS)
    • SUPERB II Universālis (3T5)
      • 1.8 TSI 4x4 (118kW/160PS)
      • 3.6 V6 4x4 (191kW/260PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (125kW/170PS)
  • AUDI
    • A3 (8P1)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
      • 2.0 TDI quattro (100kW/136PS)
      • 2.0 TFSI quattro (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI 16V quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • S3 quattro (195kW/265PS)
      • 2.0 TDI quattro (103kW/140PS)
      • S3 quattro (188kW/256PS)
      • 1.8 TFSI quattro (118kW/160PS)
    • A3 Sportback (8PA)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
      • S3 quattro (195kW/265PS)
      • S3 quattro (188kW/256PS)
    • TT (8J3)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
      • 2.0 TTS quattro (200kW/272PS)
      • 2.5 RS quattro (250kW/340PS)
    • TT Roadster (8J9)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
      • 2.5 RS quattro (250kW/340PS)
  • SEAT
    • ALTEA XL (5P5, 5P8)
      • 2.0 TFSI 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI 4x4 (155kW/211PS)