CORTECO Crankshaft Seal 01035173B
Compatible with BMW 3 Touring (E91) , BMW 5 (E60) , BMW 5 Touring (E61) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 146
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 01035173B
Make CORTECO
EAN 3358960362070
  • Direct fit for specific gearbox applications
  • Durable construction for extended service life
  • Prevents oil leaks and maintains engine lubrication
  • High-quality materials resistant to oil and heat
  • Ensures proper gearbox function
  • CORTECO brand reliability
Height 1 [mm]
1/2"
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
52°
Outer diameter [mm]
+75
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Left turn
Dust cover
with dust boot
  • BMW
    • 3 Touring (E91)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 335 xi (225kW/306PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
    • 5 (E60)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 530 xi (190kW/258PS)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 525 xd (145kW/197PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 530 xi (190kW/258PS)
      • 530 xd (173kW/235PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 525 xd (145kW/197PS)
    • 3 (E90)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 335 i (225kW/306PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 335 xi (225kW/306PS)