CORTECO Crankshaft Seal, Differential 01034065B
Compatible with VOLVO 850 (854) , VOLVO 850 Universālis (855) , VOLVO S40 I (644) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 225
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 01034065B
Make CORTECO
EAN 3358960214874
  • Specifically designed for differential applications.
  • Part number: 01034065B.
  • Manufactured by CORTECO.
  • Ensures effective sealing to prevent leaks.
  • Made with durable materials for longevity.
  • Helps maintain differential fluid integrity.
  • Contributes to efficient drivetrain operation.
Installation side
Drive axle
Height [mm]
+10
Height 1 [mm]
1/2"
Inner diameter [mm]
+40
Outer diameter [mm]
+60
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Variable rotation
Dust cover
with dust boot
  • VOLVO
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • T5 (166kW/226PS)
      • T5-R (184kW/250PS)
    • 850 Universālis (855)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 AWD (142kW/193PS)
      • T5 (166kW/226PS)
      • T5-R (184kW/250PS)
    • S40 I (644)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 1.9 DI (70kW/95PS)
    • V40 Universālis (645)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 1.9 DI (70kW/95PS)
    • S70 (874)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 T5 AWD (142kW/193PS)
      • 2.3 (195kW/265PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.3 T-5 (176kW/239PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.3 T-5 AWD (176kW/239PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • S80 I (184)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 D (96kW/130PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
    • S40 II (544)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
    • V50 (545)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
    • S80 II (124)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
    • C30 (533)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
  • MITSUBISHI
    • SPACE STAR Lielas ietilpības automobilis (DG_A)
      • 1.9 DI-D (DG4A) (75kW/102PS)
      • 1.9 DI-D (DG4A) (85kW/115PS)
  • FORD
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 2.5 ST (166kW/225PS)
      • 2.5 RS (224kW/305PS)
      • 2.5 RS 500 (257kW/350PS)
    • S-MAX (WA6)
      • 2.5 ST (162kW/220PS)
    • MONDEO IV (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)
    • MONDEO IV Turnier (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)
    • MONDEO IV Sedans (BA7)
      • 2.5 (162kW/220PS)
    • KUGA I
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi 4x4 (100kW/136PS)
      • 2.5 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi 4x4 (120kW/163PS)