CORTECO Crankshaft Seal, Manual Transmission 01034060B
Compatible with VOLVO S40 I (644) , VOLVO V40 Universālis (645) , VOLVO S70 (874) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 8
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 01034060B
Make CORTECO
EAN 3358960214775
  • Specifically designed for manual transmissions
  • Ensures effective sealing to prevent oil leaks
  • Made from durable, oil and heat-resistant materials
  • Helps maintain engine performance and longevity
  • Protects transmission components from contamination
  • Reliable sealing for crankshaft applications
  • Part code: 01034060B
  • Brand: CORTECO
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
+25
Outer diameter [mm]
4+1
Material
FPM (Fluoro Rubber)
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • VOLVO
    • S40 I (644)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 1.9 DI (70kW/95PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.9 DI (75kW/102PS)
      • 1.9 DI (85kW/115PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
    • V40 Universālis (645)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.9 DI (70kW/95PS)
      • 1.9 DI (75kW/102PS)
      • 1.9 DI (85kW/115PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
    • S70 (874)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.4 Turbo AWD (142kW/193PS)
      • 2.3 T-5 (176kW/239PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
    • S80 I (184)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • V70 II (285)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
    • S60 I (384)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • T5 (195kW/265PS)