CORTECO Crankshaft Seal, Automatic Transmission 01033608B
inc. VAT 21%
In stock 9
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 01033608B
Make CORTECO
EAN 3358960284495
  • Designed for automatic transmissions
  • Prevents oil leaks from the crankshaft
  • Ensures optimal transmission performance
  • Made with durable, high-temperature resistant materials
  • Guarantees a precise and secure fit
  • Contributes to the longevity of the transmission
  • Part number: 01033608B
  • Brand: CORTECO
Height [mm]
[30
Inner diameter [mm]
64
Outer diameter [mm]
43
    • A6 C5 (4B2, 4B4)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 quattro (121kW/165PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.5 TDI (114kW/155PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
    • A6 C5 Avant (4B5, 4B6)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 2.4 quattro (121kW/165PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.5 TDI (114kW/155PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
    • A6 C6 (4F2)
      • 3.2 FSI (195kW/265PS)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 3.2 FSI quattro (188kW/255PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.7 TDI (132kW/180PS)
      • 2.7 TDI (120kW/163PS)
      • 2.7 TDI quattro (132kW/180PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.7 TDI quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.8 FSI (140kW/190PS)
      • 2.8 FSI quattro (140kW/190PS)
      • 2.8 FSI quattro (162kW/220PS)
      • 2.8 FSI (162kW/220PS)
    • A4 B6 (8E2)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.5 TDI (114kW/155PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI quattro (96kW/130PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 1.8 T (140kW/190PS)
      • 1.8 T quattro (140kW/190PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
    • A4 B6 Avant (8E5)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.5 TDI (114kW/155PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)
      • 1.9 TDI quattro (96kW/130PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 1.8 T (140kW/190PS)
      • 1.8 T quattro (140kW/190PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
    • A4 B6 Kabriolets (8H7)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
    • A8 D3 (4E2, 4E8)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 3.2 FSI (191kW/260PS)
      • 3.2 FSI quattro (191kW/260PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 2.8 FSI (154kW/210PS)
    • A4 B7 (8EC)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI quattro (147kW/200PS)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI quattro (103kW/140PS)
      • 2.7 TDI (132kW/180PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.7 TDI (120kW/163PS)
    • A4 B7 Avant (8ED)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.7 TDI (132kW/180PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.7 TDi (120kW/163PS)
    • A6 C6 Avant (4F5)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.7 TDI (120kW/163PS)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 2.7 TDI (132kW/180PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.8 FSI (140kW/190PS)
      • 2.8 FSI (162kW/220PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
  • SEAT
    • EXEO (3R2)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
    • EXEO ST (3R5)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)