PN 01033477B
Make CORTECO
EAN 3358960135995
  • Direct fit for differential applications
  • Durable construction for extended service life
  • Prevents oil leaks and contamination
  • Maintains differential performance and efficiency
  • CORTECO quality assurance
Installation side
Drive axle
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
3+2
Outer diameter [mm]
47
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Good rotation
Dust cover
with dust boot
  • AUDI
    • 80 B3 Sedans (893, 894, 8A2)
      • 2.0 E 16V quattro (101kW/137PS)
    • COUPE B3 (89, 8B3)
      • 2.3 quattro (100kW/136PS)
      • 2.3 20V quattro (125kW/170PS)
      • S2 quattro (162kW/220PS)
      • 2.3 quattro (98kW/134PS)
      • 2.3 20V quattro (123kW/167PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 2.2 quattro (100kW/136PS)
    • 100 C4 Sedans (4A2)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 E quattro (128kW/174PS)
      • 2.0 E quattro (85kW/115PS)
    • 80 B4 Sedans (8C2)
      • 2.0 E 16V quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 E quattro (85kW/115PS)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
    • 80 B4 Avant (8C5)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
    • 100 C4 Avant (4A5)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 E quattro (128kW/174PS)
      • 2.0 E quattro (85kW/115PS)
      • 2.6 E quattro (102kW/139PS)
    • 90 B2 (813, 814, 853)
      • 2.2 E quattro (100kW/136PS)
    • A8 D2 (4D2, 4D8)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 2.8 quattro (120kW/163PS)
    • A4 B5 (8D2)
      • 1.8 quattro (92kW/125PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 1.9 TDI quattro (81kW/110PS)
      • 2.4 quattro (121kW/165PS)
      • S4 quattro (195kW/265PS)
      • 1.8 T quattro (132kW/180PS)
      • 1.9 TDI quattro (85kW/116PS)
      • 2.4 quattro (120kW/163PS)
    • A6 C4 (4A2)
      • 2.0 16V quattro (103kW/140PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 1.8 quattro (92kW/125PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 2.3 quattro (98kW/133PS)
    • A6 C4 Avant (4A5)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 1.8 quattro (92kW/125PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 2.3 quattro (98kW/133PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
    • A4 B5 Avant (8D5)
      • 1.8 quattro (92kW/125PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 1.9 TDI quattro (81kW/110PS)
      • 2.4 quattro (121kW/165PS)
      • S4 quattro (195kW/265PS)
      • 1.8 T quattro (132kW/180PS)
      • 1.9 TDI quattro (85kW/115PS)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.4 quattro (120kW/163PS)
    • A6 C5 (4B2, 4B4)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 1.8 T quattro (132kW/180PS)
      • 2.4 quattro (125kW/170PS)
      • 2.4 quattro (120kW/163PS)
      • 2.8 quattro (140kW/190PS)
    • A6 C5 Avant (4B5, 4B6)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 2.4 quattro (121kW/165PS)
      • 1.8 T quattro (132kW/180PS)
      • 2.4 quattro (125kW/170PS)
      • 2.4 quattro (120kW/163PS)
    • A4 B6 (8E2)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
    • A4 B6 Avant (8E5)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
    • A4 B7 (8EC)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
    • A4 B7 Avant (8ED)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
  • VW
    • PASSAT B5 (3B2)
      • 2.8 V6 Syncro/4motion (142kW/193PS)
      • 1.8 Syncro/4motion (92kW/125PS)
      • 1.9 TDI Syncro/4motion (81kW/110PS)
      • 2.3 VR5 Syncro/4motion (110kW/150PS)
      • 2.5 TDI Syncro/4motion (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI 4motion (85kW/115PS)
    • PASSAT B5 Variant (3B5)
      • 1.9 TDI 4motion (85kW/115PS)
    • PASSAT B5.5 (3B3)
      • 2.8 4motion (142kW/193PS)
      • 2.0 4motion (85kW/115PS)
      • 2.3 V5 4motion (125kW/170PS)
      • 4.0 W8 4motion (202kW/275PS)
    • PASSAT B5.5 Variant (3B6)
      • 2.8 4motion (142kW/193PS)
      • 2.0 4motion (85kW/115PS)
      • 2.3 VR5 4motion (125kW/170PS)
      • 4.0 W8 4motion (202kW/275PS)