CORTECO Crankshaft Seal, Differential 01031574B
Compatible with VW GOLF IV (1J1) , AUDI TT (8N3) , AUDI A3 (8P1) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 66
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 01031574B
Make CORTECO
EAN 3358960134776
  • Direct fit for differential applications
  • Prevents oil leaks and maintains lubrication
  • Durable construction for extended service life
  • Protects against contaminants
  • CORTECO quality and reliability
Height [mm]
8
Inner diameter [mm]
54
Outer diameter [mm]
73
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Variable rotation
Dust cover
with dust boot
  • VW
    • GOLF IV (1J1)
      • 3.2 R32 4motion (177kW/241PS)
    • TOURAN (1T1, 1T2)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
    • GOLF V (1K1)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 1.9 TDI 4motion (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V 4motion (103kW/140PS)
      • 2.0 GTI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
      • 3.2 R32 4motion (184kW/250PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4motion (103kW/140PS)
      • 2.0 GTI (169kW/230PS)
    • PASSAT B6 (3C2)
    • PASSAT B6 Variant (3C5)
    • GOLF V Variant (1K5)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI 4motion (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
  • AUDI
    • TT (8N3)
      • 3.2 VR6 quattro (184kW/250PS)
    • A3 (8P1)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI quattro (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI 16V quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • S3 quattro (195kW/265PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI quattro (103kW/140PS)
      • S3 quattro (188kW/256PS)
      • 1.8 TFSI quattro (118kW/160PS)
    • TT Roadster (8N9)
    • A3 Sportback (8PA)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • S3 quattro (195kW/265PS)
      • S3 quattro (188kW/256PS)
    • TT (8J3)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
      • 2.0 TTS quattro (200kW/272PS)
    • TT Roadster (8J9)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
  • SEAT
    • ALTEA (5P1)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • TOLEDO III (5P2)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
    • ALTEA XL (5P5, 5P8)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TFSI 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI 4x4 (155kW/211PS)
  • SKODA
    • OCTAVIA II Combi (1Z5)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 FSI 4x4 (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI 4x4 (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 16V (100kW/136PS)
    • OCTAVIA II (1Z3)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)