CORTECO Crankshaft Seal 01030318B
Compatible with PORSCHE 911 , PORSCHE 911 Targa , PORSCHE 911 Kabriolets Show more info
inc. VAT 21%
In stock 10
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 01030318B
Make CORTECO
EAN 3358960018458
  • Prevents oil leaks from the crankshaft
  • Maintains engine oil pressure
  • Durable construction for long service life
  • Designed for a precise fit
  • Essential for engine health and performance
  • High-quality sealing solution
  • Direct replacement for original equipment
Installation side
Front
Height [mm]
+10
Outer diameter [mm]
50]
Inner diameter [mm]
[30
Material
FPM (Fluoro Rubber)
Cutting type
Variable rotation
  • PORSCHE
    • 911
      • 2.2 T (92kW/125PS)
      • 2.7 (110kW/150PS)
      • 2.7 (121kW/165PS)
      • 3.0 SC Carrera (132kW/180PS)
      • 3.0 SC Carrera (147kW/200PS)
      • 3.0 SC (150kW/204PS)
      • 3.2 (160kW/218PS)
      • 3.2 SC Carrera (170kW/231PS)
      • 3.3 SC Turbo (221kW/301PS)
      • 3.3 Turbo (221kW/300PS)
      • 2.0 T (81kW/110PS)
      • 2.3 S (140kW/190PS)
      • 2.3 E (121kW/165PS)
      • 2.7 SC Carrera RS (154kW/209PS)
      • 2.7 S Carrera (129kW/175PS)
      • 3.2 SC Carrera (152kW/207PS)
      • 3.3 Turbo (243kW/330PS)
      • 2.0 L (96kW/130PS)
      • 2.3 T (103kW/140PS)
      • 2.0 S (118kW/160PS)
      • 2.0 S (125kW/170PS)
      • 2.0 E (103kW/140PS)
      • 2.2 E (114kW/155PS)
      • 2.2 S (132kW/180PS)
    • 911 Targa
      • 2.3 T (96kW/130PS)
      • 2.7 (110kW/150PS)
      • 2.7 (121kW/165PS)
      • 3.0 SC Carrera (132kW/180PS)
      • 2.0 E (103kW/140PS)
      • 2.0 T (81kW/110PS)
      • 2.2 E (114kW/155PS)
      • 2.0 L (96kW/131PS)
      • 2.0 S (118kW/160PS)
      • 2.2 S (132kW/180PS)
      • 2.3 E (121kW/165PS)
      • 2.7 S (129kW/175PS)
      • 3.3 Turbo (221kW/301PS)
      • 2.0 S (125kW/170PS)
      • 2.3 T (103kW/140PS)
    • 911 Kabriolets
      • 3.0 SC (150kW/204PS)
      • 3.2 SC Carrera (152kW/207PS)
      • 3.2 Carrera Speedster (160kW/218PS)
      • 3.2 SC Carrera (170kW/231PS)
      • 3.2 Carrera Speedster (170kW/231PS)
      • 3.3 Turbo (221kW/301PS)
    • 911 Kabriolets (964)
      • 3.6 Carrera 4 (184kW/250PS)
      • 3.6 Carrera (184kW/250PS)
      • 3.6 Carrera (184kW/250PS)
      • 3.3 Turbo (235kW/320PS)
      • 3.6 Carrera 4 (184kW/250PS)
      • 3.6 Carrera RS (191kW/260PS)
      • 3.6 Turbo (265kW/360PS)
      • 3.3 Turbo S (261kW/355PS)
      • 3.6 Carrera (200kW/272PS)
      • 3.6 Carrera 4 (200kW/272PS)
      • 3.6 Turbo 4 (300kW/408PS)
      • 3.6 Carrera 4 (210kW/286PS)
      • 3.6 Carrera (210kW/286PS)
      • 3.8 Carrera (221kW/301PS)
    • 911 Kabriolets (993)
      • 3.6 Carrera (200kW/272PS)
      • 3.6 Carrera 4 (200kW/272PS)
      • 3.6 Carrera (210kW/286PS)
      • 3.6 Carrera 4 (210kW/286PS)
      • 3.6 GT2 RS (456kW/620PS)
      • 3.6 Turbo (353kW/480PS)
      • 3.6 GT3 (305kW/415PS)
    • 911 Targa (993)
      • 3.6 Carrera (210kW/286PS)
    • 914
      • /6 2.0 (81kW/110PS)
    • 959
      • 2.8 (330kW/450PS)
      • 3.6 GT3 (265kW/360PS)
      • 3.6 Turbo 4 (309kW/420PS)
      • 3.6 GT2 (340kW/462PS)
      • 3.6 GT3 (280kW/381PS)
      • 3.6 Turbo 4S (331kW/450PS)
      • 3.6 GT2 (355kW/483PS)
    • 911 Kabriolets (996)
      • 3.6 Turbo 4 (309kW/420PS)
      • 3.6 Turbo 4S (331kW/450PS)
      • 3.6 S (331kW/450PS)
    • 911 Kabriolets (997)
      • 3.6 Turbo (353kW/480PS)
    • 911 Targa (964)
      • 3.6 Carrera (184kW/250PS)
      • 3.6 Carrera 4 (184kW/250PS)
    • 911 Speedster (964)
      • 3.6 Carrera (184kW/250PS)