CORTECO Crankshaft Seal, Differential 01020536B
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 01020536B
Make CORTECO
EAN 3358960131744
  • Direct fit for differential applications
  • Prevents differential fluid leaks
  • Ensures proper lubrication and component protection
  • Constructed with durable, high-quality materials
  • Designed for long-lasting performance
  • Maintains differential system integrity
  • Part number: 01020536B
  • Brand: CORTECO
Height [mm]
7
Inner diameter [mm]
+40
Outer diameter [mm]
52°
Material
FPM (Fluoro Rubber)
Cutting type
Left turn
Dust cover
with dust boot
  • AUDI
    • 100 C3 Sedans (443, 444)
      • 2.3 E (100kW/136PS)
      • 1.8 quattro (65kW/88PS)
      • 1.8 Cat quattro (66kW/90PS)
      • 2.2 quattro (101kW/137PS)
      • 2.2 E Turbo quattro (121kW/165PS)
      • 2.3 E quattro (100kW/136PS)
      • 2.3 quattro (98kW/133PS)
      • 2.2 E quattro (88kW/120PS)
      • 1.8 quattro (66kW/90PS)
      • 2.2 Cat quattro (101kW/137PS)
    • 200 C3 Sedans (447, 448)
      • 2.1 Turbo quattro (134kW/182PS)
      • 2.2 Turbo quattro (121kW/165PS)
      • 2.2 20V Turbo quattro (162kW/220PS)
      • 2.2 Turbo quattro (147kW/200PS)
    • V8 (441, 442, 4C2, 4C8)
      • 3.6 quattro (180kW/245PS)
      • 3.6 quattro (184kW/250PS)
      • 4.2 quattro (206kW/280PS)
    • 100 C4 Sedans (4A2)
      • S4 Turbo quattro (169kW/230PS)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 E quattro (128kW/174PS)
      • S4 V8 quattro (206kW/280PS)
      • 2.0 E quattro (85kW/115PS)
    • 100 C4 Avant (4A5)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 E quattro (128kW/174PS)
      • S4 V8 quattro (206kW/280PS)
      • 2.0 E quattro (85kW/115PS)
      • 2.6 E quattro (102kW/139PS)
    • 100 C3 Avant (445, 446)
      • 2.2 quattro (101kW/137PS)
      • 2.3 E quattro (100kW/136PS)
      • 2.3 quattro (98kW/133PS)
      • 2.2 E quattro (88kW/120PS)
      • 1.8 quattro (65kW/88PS)
      • 1.8 Cat quattro (66kW/90PS)
      • 1.8 quattro (66kW/90PS)
    • 200 C3 Avant (447, 448)
    • A6 C4 (4A2)
      • 2.0 16V quattro (103kW/140PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • S6 Turbo quattro (169kW/230PS)
      • S6 4.2 quattro (213kW/290PS)
      • 2.5 TDI quattro (103kW/140PS)
      • 1.8 quattro (92kW/125PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • S6 Plus quattro (240kW/326PS)
      • 2.3 quattro (98kW/133PS)
    • A6 C4 Avant (4A5)
      • S6 4.2 quattro (213kW/290PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 1.8 quattro (92kW/125PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 2.3 quattro (98kW/133PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)