CORTECO Crankshaft Seal, Differential 01020317B
Compatible with BMW 3 (E30) , BMW 3 (E36) , BMW 5 (E28) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 63
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 01020317B
Make CORTECO
EAN 3358960131614
  • Part Code: 01020317B
  • Brand: CORTECO
  • Type: Crankshaft Seal
  • Application: Differential
  • Ensures effective lubrication containment
  • Protects against leaks and contamination
  • Durable construction for extended service life
  • Designed for precise fit and easy installation
Height [mm]
+10
Inner diameter [mm]
44
Outer diameter [mm]
67
Material
ACM (polyacrylic rubber)
Cutting type
Variable rotation
Dust cover
with dust boot
  • BMW
    • 3 (E30)
      • 318 i (77kW/105PS)
      • 318 i (85kW/115PS)
      • 318 i (83kW/113PS)
      • 318 is (100kW/136PS)
      • 320 i (95kW/129PS)
      • 320 i (92kW/125PS)
      • M3 2.3 (143kW/195PS)
      • M3 2.3 (147kW/200PS)
      • 323 i (102kW/139PS)
      • 323 i (110kW/150PS)
      • M3 2.3 (158kW/215PS)
      • 325 i X (125kW/170PS)
      • 325 i (125kW/170PS)
      • 325 i X (126kW/171PS)
      • 325 e 2.7 (90kW/122PS)
      • 325 e 2.7 (95kW/129PS)
      • 324 d (63kW/86PS)
      • 324 td (85kW/115PS)
      • 316 i (75kW/102PS)
      • 316 i (75kW/102PS)
    • 3 (E36)
      • 316 i (73kW/100PS)
      • 316 i (75kW/102PS)
      • 318 i (83kW/113PS)
      • 318 is (103kW/140PS)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • 325 td (85kW/115PS)
      • 325 tds (105kW/143PS)
      • 318 tds (66kW/90PS)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 323 i (125kW/170PS)
      • 318 i (85kW/115PS)
      • 318 is (103kW/140PS)
      • M3 3.0 (210kW/286PS)
    • 5 (E28)
      • 518 (66kW/90PS)
      • 518 i (77kW/105PS)
      • 520 i (92kW/125PS)
      • 520 i (95kW/129PS)
      • 524 d (63kW/86PS)
      • 524 td (85kW/115PS)
      • 525 i (110kW/150PS)
      • 525 e (90kW/122PS)
      • 525 e (92kW/125PS)
      • 525 e (95kW/129PS)
      • 528 i (135kW/184PS)
      • 535 i, M 535 i (136kW/185PS)
      • 535 i, M 535 i (141kW/192PS)
      • 535 i (162kW/220PS)
    • 5 (E34)
      • 520 i (95kW/129PS)
      • 520 i 24V (110kW/150PS)
      • 524 td (85kW/115PS)
      • 525 i (125kW/170PS)
      • 525 i 24V (141kW/192PS)
      • 525 tds (105kW/143PS)
      • 530 i (138kW/188PS)
      • 530 i V8 (160kW/218PS)
      • 535 i (155kW/211PS)
      • 518 i (85kW/115PS)
      • 518 i (83kW/113PS)
      • 525 td (85kW/115PS)
    • 5 Touring (E34)
      • 520 i (110kW/150PS)
      • 525 i (141kW/192PS)
      • 525 ix (141kW/192PS)
      • 525 tds (105kW/143PS)
      • 530 i (160kW/218PS)
      • 525 td (85kW/115PS)
      • 518 i (83kW/113PS)
      • 518 i (85kW/115PS)
    • 6 (E24)
      • 628 CSi (135kW/184PS)
      • 635 CSi (160kW/218PS)
      • 635 CSi (155kW/211PS)
      • 635 CSi (136kW/185PS)
    • 7 (E23)
      • 728 (125kW/170PS)
      • 728 i (135kW/184PS)
      • 730 (135kW/184PS)
      • 733 i (145kW/197PS)
    • 7 (E32)
      • 730 i, iL (145kW/197PS)
      • 730 i, iL (138kW/188PS)
      • 730 i, iL V8 (160kW/218PS)
      • 735 i, iL (155kW/211PS)
      • 735 i, iL (162kW/220PS)
    • Z1 Roadster
      • 2.5 (125kW/170PS)
    • 3 Compact (E36)
      • 316 i (75kW/102PS)
      • 318 ti (103kW/140PS)
      • 318 ti (103kW/140PS)
      • 323 ti (125kW/170PS)
      • 316 g (75kW/102PS)
    • 7 (E38)
      • 730 i, iL (155kW/211PS)
      • 730 i, iL (160kW/218PS)
    • Z3 Roadster (E36)
      • 1.9 i (103kW/140PS)
      • 1.8 i (85kW/116PS)
      • 2.8 i (142kW/193PS)
      • M 3.2 (236kW/321PS)
      • 1.9 i (87kW/118PS)
      • 2.0 i (110kW/150PS)
      • 3.0 i (170kW/231PS)
      • 2.2 i (125kW/170PS)
    • Z3 Coupe (E36)
      • 2.8 i (142kW/193PS)
      • M (236kW/321PS)
      • 3.0 i (170kW/231PS)
      • M (239kW/325PS)