CHAMPION Spark Plug OE014/T10
High-quality spark plug designed for reliable ignition and optimal engine performance.
inc. VAT 21%
In stock 114
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN OE014/T10
Make CHAMPION
EAN 5010874514171
  • OE-equivalent quality for reliable performance
  • Designed for consistent spark delivery
  • Durable construction for long service life
  • Ensures efficient combustion and fuel economy
  • Reduces emissions for a cleaner environment
  • Easy installation
  • Part code: OE014/T10
  • Brand: CHAMPION
Ignition spark plug
1-mass electrode
Ignition spark plug
with a flat sealing surface
Central electrode
Distance between electrodes [mm]
0,9
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
19
Technical information number
RC7YCC
Connection technology
SAE
Container type
Box
Wrench size
16 mm
Quality/Class
Cu-core GE
Gap between electrodes [mm]
3
Tightening torque from [Nm]
+25
Tightening torque up to [Nm]
[30
Package length [cm]
8,85
Package width [cm]
2,6
Package height [cm]
2,35
Resistance from [kOhm]
3
Resistance up to [kOhm]
9
Projection [mm]
+15
  • ALFA ROMEO
    • 164 (164_)
      • 2.0 Twin Spark (164.A2C, 164.A2L, 164A2H) (105kW/143PS)
      • 2.0 Twin Spark (164.A2H, 164.A2) (109kW/148PS)
      • 2.0 Twin Spark (164.H3) (106kW/144PS)
  • CITROËN
    • XANTIA (X1_, X2_)
      • 2.0 i 16V (112kW/152PS)
      • 2.0 i 16V (110kW/150PS)
    • BX (XB-_)
      • 16 (55kW/75PS)
  • PEUGEOT
    • 205 II (20A/C)
      • 1.6 GTI (76kW/103PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
    • 309 I (10C, 10A)
      • 1.6 (76kW/103PS)
      • 1.9 GTI (94kW/128PS)
    • 405 I (15B)
      • 1.9 (70kW/95PS)
    • EXPERT (224_)
      • 1.6 (58kW/79PS)
    • EXPERT Furgons (222)
      • 1.6 (58kW/79PS)
    • EXPERT Platforma/Šasija (223)
      • 1.6 (58kW/79PS)
  • LANCIA
    • DEDRA (835_)
      • 1.6 i.e. (835AN) (55kW/75PS)
      • 1.6 LE Cat (835EB) (66kW/90PS)
    • DELTA II (836_)
      • 1.6 i.e. (836AD) (55kW/75PS)
    • DEDRA SW (835_)
      • 1.6 (835EB) (66kW/90PS)
  • PORSCHE
    • 911 Kabriolets (964)
      • 3.6 Carrera 4 (184kW/250PS)
      • 3.6 Carrera (184kW/250PS)
      • 3.6 Carrera (184kW/250PS)
      • 3.6 Carrera 4 (184kW/250PS)
      • 3.6 Carrera RS (191kW/260PS)
      • 3.6 Turbo (265kW/360PS)
      • 3.6 Carrera (200kW/272PS)
      • 3.6 Carrera 4 (200kW/272PS)
      • 3.6 Turbo 4 (300kW/408PS)
      • 3.6 Turbo GT2 (316kW/430PS)
      • 3.8 Carrera (210kW/286PS)
      • 3.8 Carrera 4 (210kW/286PS)
      • 3.8 Carrera RS (221kW/300PS)
      • 3.8 Carrera 4 (221kW/300PS)
      • 3.6 Carrera 4 (210kW/286PS)
      • 3.6 Turbo GT2 4 (316kW/430PS)
      • 3.6 Turbo GT2 4 (331kW/450PS)
      • 3.6 Carrera (210kW/286PS)
      • 3.8 Carrera (221kW/301PS)
    • 911 Kabriolets (993)
      • 3.6 Carrera (200kW/272PS)
      • 3.6 Carrera 4 (200kW/272PS)
      • 3.8 Carrera 4 (210kW/286PS)
      • 3.8 Carrera (210kW/286PS)
      • 3.8 Carrera (221kW/301PS)
      • 3.8 Carrera 4 (221kW/301PS)
      • 3.6 Carrera (210kW/286PS)
      • 3.6 Carrera 4 (210kW/286PS)
    • 911 Targa (993)
      • 3.6 Carrera (210kW/286PS)
      • 3.8 Carrera (221kW/301PS)
    • 911 Targa (964)
      • 3.6 Carrera (184kW/250PS)
      • 3.6 Carrera 4 (184kW/250PS)
    • 911 Speedster (964)
      • 3.6 Carrera (184kW/250PS)
  • FIAT
    • ULYSSE (220_)
      • 2.0 (220.AC5) (89kW/121PS)
      • 2.0 16V (97kW/132PS)
    • UNO (146_, 158_)
      • 1.1 (43kW/58PS)
  • JAGUAR
    • XJ (X300, X330)
      • R Super Charged 4.0 (235kW/320PS)
  • FORD
    • TRANSIT Furgons (E_ _)
      • 2.0 (EAL, EAS) (84kW/114PS)
    • TRANSIT Autobuss (E_ _)
      • 2.0 (EBL, EBS, ECL, EDS, EDL, EGL, ESS, ESL, EUS) (84kW/114PS)
      • 2.0 CNG (84kW/114PS)
    • ESCORT IV Express (AVF)
      • 1.6 (60kW/81PS)
    • TRANSIT Platforma/Šasija (E_ _)
      • 2.0 (EME/L/S, ENE/L/S) (84kW/114PS)
    • TRANSIT TOURNEO Autobuss
      • 2.0 (84kW/114PS)
  • NISSAN
    • BLUEBIRD Hatchback (T72, T12)
      • 1.6 (66kW/90PS)
  • LOTUS
    • ELAN
      • 1.6 i 16V Turbo (123kW/167PS)
    • EXIGE (SCC_)
      • 1.8 16V (132kW/180PS)
  • CATERHAM
    • SEVEN (CF, CS)
      • 1.4 i (97kW/132PS)
      • 2.0 i (121kW/165PS)
  • PANTHER
    • KALLISTA
      • 1.6 (71kW/96PS)
      • 2.9 i (110kW/150PS)
  • RELIANT
    • SCIMITAR SABRE Roadster
      • 1800 Ti (99kW/135PS)
    • SCIMITAR Roadster
      • 1300 (51kW/69PS)
      • 1400 (55kW/75PS)
      • 1600 (71kW/96PS)
      • 1800 Ti (99kW/135PS)
  • MORGAN
    • FOUR FOUR
      • 1.6 CVH/OHV (71kW/96PS)
  • LADA
    • PRIORA Sedans (2170_)
      • 1.6 LPG (71kW/96PS)
    • PRIORA Hečbeka virsbūve (2172)
      • 1.6 LPG (71kW/96PS)
  • AUDI
    • 80 B4 Sedans (8C2)
      • 2.0 E 16V (101kW/137PS)
  • BMW
    • R 850
      • R 850 C Classic (R259C) (37kW/50PS)
      • R 850 GS (R259) (52kW/71PS)
      • R 850 C Classic (R259C) (25kW/34PS)
      • R 850 R Special Editon (R259) (25kW/34PS)
      • R 850 R (R259) (25kW/34PS)
      • R 850 GS (R259) (25kW/34PS)
      • R 850 R Comfort (R259) (25kW/34PS)
      • R 850 C Avantgarde (R259C) (25kW/34PS)
      • R 850 C (R259C) (25kW/34PS)
      • R 850 C Avantgarde (R259C) (37kW/50PS)
      • R 850 R Special Editon (R259) (52kW/71PS)
      • R 850 R (R259) (52kW/71PS)
      • R 850 R Comfort (R259) (52kW/71PS)
    • R 90
      • R 90 S (247) (49kW/67PS)
  • IVECO
    • DAILY III Furgons
      • 2.8 CNG (78kW/106PS)
    • DAILY III Autobuss
      • 50 C 11 Natural Power (CNG) (78kW/106PS)
    • DAILY III Platforma/Šasija
  • TOYOTA
    • CELICA Hečbeka virsbūve (_T16_)
      • 1.6 GTI 16V (AT160_, AT160R) (92kW/125PS)