PN 10-ECO092
Make ASHIKA
EAN 8033001669046
  • High-quality filtration media for effective contaminant removal.
  • Ensures clean oil circulation for optimal engine performance.
  • Helps reduce engine wear and extend component life.
  • Designed for reliable performance in various driving conditions.
  • Crucial for preventing sludge buildup and maintaining engine health.
  • Direct fit for compatible vehicle applications.
  • Part of essential routine engine maintenance.
Height [mm]
+75
Outer diameter [mm]
+65
Inner diameter 1 [mm]
9,5
Inner diameter 2 [mm]
[30
Filter assembly
Filter cartridge
OE-number
Oil filter housing
  • VW
    • POLO IV (9N_, 9A_)
      • 1.4 FSI (63kW/86PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
    • TOURAN (1T1, 1T2)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
    • GOLF V (1K1)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 FSI (66kW/90PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
    • GOLF PLUS V (5M1, 521)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
      • 1.4 FSI (66kW/90PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
    • PASSAT B6 (3C2)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
    • JETTA III (1K2)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
    • PASSAT B6 Variant (3C5)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
    • EOS (1F7, 1F8)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
    • GOLF V Variant (1K5)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
    • TIGUAN (5N_)
      • 1.4 TSI 4motion (110kW/150PS)
      • 1.4 TSI (110kW/150PS)
    • TOURAN (1T3)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
    • TOURAN VAN (1T3)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
    • TIGUAN VAN (5N_)
      • 1.4 TSI (5N1) (110kW/150PS)
    • TOURAN VAN (1T1, 1T2)
      • FSI (85kW/116PS)
  • AUDI
    • A3 (8P1)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 TFSI (92kW/125PS)
    • A3 Sportback (8PA)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 TFSI (92kW/125PS)
  • SKODA
    • OCTAVIA II (1Z3)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
    • OCTAVIA II Combi (1Z5)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
    • ROOMSTER (5J7)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • FABIA II (542)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • FABIA II Combi (545)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • SUPERB II (3T4)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
    • SUPERB II Universālis (3T5)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
  • SEAT
    • CORDOBA (6L2)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
    • IBIZA III (6L1)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
    • ALTEA (5P1)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
    • ALTEA XL (5P5, 5P8)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
    • LEON (1P1)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
    • IBIZA IV (6J5, 6P1)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • IBIZA IV SC (6J1, 6P5)
      • 1.6 (77kW/105PS)
    • TOLEDO III (5P2)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)