DELPHI Lambda zonde ES21109-12B1
Compatible with BMW 1 (F20) , BMW 3 (F30, F80) , BMW 3 Gran Turismo (F34) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 18
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ES21109-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759575840
  • Direct fit for specified applications
  • Ensures accurate air-fuel ratio monitoring
  • Contributes to optimal engine performance
  • Helps reduce harmful exhaust emissions
  • Promotes better fuel economy
  • Durable construction for longevity
  • Manufactured by DELPHI
Cable length [mm]
331
Oxygen sensor
Wideband lambda sensor
Oxygen sensor
with heating
  • BMW
    • 1 (F20)
      • 125 d (155kW/211PS)
      • 120 d (120kW/163PS)
      • 118 d (100kW/136PS)
      • 116 d (85kW/116PS)
      • 118 d (110kW/150PS)
      • 118 d xDrive (110kW/150PS)
      • 120 d (140kW/190PS)
      • 120 d xDrive (140kW/190PS)
      • 125 d (165kW/224PS)
      • 114 d (70kW/95PS)
      • 120 d xDrive (151kW/205PS)
      • 120 d (151kW/205PS)
    • 3 (F30, F80)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 316 d (85kW/116PS)
      • 318 d (100kW/136PS)
      • 320 d xDrive (120kW/163PS)
      • 318 d (110kW/150PS)
      • 318 d xDrive (110kW/150PS)
      • 320 d (140kW/190PS)
      • 320 d xDrive (140kW/190PS)
      • 325 d (165kW/224PS)
    • 3 Gran Turismo (F34)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 318 d (110kW/150PS)
      • 320 d (140kW/190PS)
      • 320 d xDrive (140kW/190PS)
      • 318 d (100kW/136PS)
      • 325 d (165kW/224PS)
    • 3 Touring (F31)
      • 316 d (85kW/116PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 318 d (110kW/150PS)
      • 318 d xDrive (110kW/150PS)
      • 320 d (140kW/190PS)
      • 320 d xDrive (140kW/190PS)
      • 320 d xDrive (120kW/163PS)
      • 318 d (100kW/136PS)
      • 325 d (165kW/224PS)
    • 1 (F21)
      • 118 d (100kW/136PS)
      • 120 d (120kW/163PS)
      • 125 d (155kW/211PS)
      • 116 d (85kW/116PS)
      • 118 d (110kW/150PS)
      • 118 d xDrive (110kW/150PS)
      • 120 d (140kW/190PS)
      • 120 d xDrive (140kW/190PS)
      • 125 d (165kW/224PS)
      • 114 d (70kW/95PS)
      • 120 d xDrive (151kW/205PS)
      • 120 d (151kW/205PS)
    • X3 (F25)
      • xDrive 20 d (120kW/163PS)
      • sDrive 18 d (110kW/150PS)
      • xDrive 20 d (140kW/190PS)
    • X4 (F26)
      • xDrive 20 d (140kW/190PS)
    • 5 Touring (F11)
      • 518 d (110kW/150PS)
      • 520 d (140kW/190PS)
      • 520 d xDrive (140kW/190PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 520 d xDrive (120kW/163PS)
      • 520 d (155kW/211PS)
      • 520 d xDrive (155kW/211PS)
      • 518 d (120kW/163PS)
    • 5 (F10)
      • 518 d (110kW/150PS)
      • 520 d (140kW/190PS)
      • 520 d xDrive (140kW/190PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 518 d (100kW/136PS)
      • 520 d xDrive (120kW/163PS)
      • 520 d (155kW/211PS)
      • 520 d xDrive (155kW/211PS)
    • 2 Coupe (F22, F87)
      • 220 d (140kW/190PS)
      • 220 d xDrive (140kW/190PS)
      • 218 d (110kW/150PS)
      • 225 d (165kW/224PS)
      • 220 d (151kW/205PS)
      • 220 d xDrive (151kW/205PS)
    • 2 Kabriolets (F23)
      • 220 d (140kW/190PS)
      • 218 d (110kW/150PS)
      • 225 d (165kW/224PS)
      • 220 d (151kW/205PS)
    • 4 Coupe (F32, F82)
      • 418 d (110kW/150PS)
      • 420 d (140kW/190PS)
      • 420 d xDrive (140kW/190PS)
      • 425 d (165kW/224PS)
    • 4 Gran Coupe (F36)
      • 420 d (140kW/190PS)
      • 420 d xDrive (140kW/190PS)
      • 418 d (110kW/150PS)
      • 418 d (100kW/136PS)
      • 425 d (165kW/224PS)
    • 4 Kabriolets (F33, F83)
      • 420 d (140kW/190PS)
      • 425 d (165kW/224PS)
      • 420 d (151kW/205PS)
    • X5 (F15, F85)
      • sDrive 25 d (170kW/231PS)
      • xDrive 25 d (170kW/231PS)