DELPHI EG10588-12B1 Exhaust Gas Recirculation Valve
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN EG10588-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759652862
  • Direct replacement for original EGR valve
  • Ensures proper exhaust gas recirculation
  • Reduces nitrogen oxide (NOx) emissions
  • Helps improve fuel efficiency
  • Designed for durability and long service life
  • Manufactured by DELPHI, a trusted automotive supplier
  • Part number: EG10588-12B1
Operating mode
mechanical
Additional article/Additional information
with exhaust gas recirculation system cooler
  • SEAT
    • LEON ST (5F8)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
    • LEON (5F1)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
    • ATECA (KH7, KHP)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
    • LEON (KL1, KLG)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
  • AUDI
    • A3 Limousine (8VS, 8VM)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
    • A3 Sportback (8VA, 8VF)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
    • A3 (8V1, 8VK)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
  • SKODA
    • OCTAVIA III (5E3, NL3, NR3)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (110kW/150PS)
    • OCTAVIA III Combi (5E5, 5E6)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (110kW/150PS)
    • SUPERB III (3V3)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (110kW/150PS)
    • SUPERB III Universālis (3V5)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (110kW/150PS)
    • KODIAQ I (NS6, NS7, NV7)
      • 2.0 TDI 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (130kW/177PS)
      • 2.0 TDI (85kW/116PS)
    • KAROQ (NU7, ND7)
      • 2.0 TDI 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
    • OCTAVIA IV Combi (NX5, PV5)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (110kW/150PS)
    • OCTAVIA IV (NX3, NN3, PV3)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
  • VW
    • GOLF VII (5G1, BQ1, BE1, BE2)
      • 2.0 GTD (135kW/184PS)
    • PASSAT B8 (3G2, CB2)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
    • PASSAT B8 Variant (3G5, CB5)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
    • GOLF VII Variant (BA5, BV5)
      • 2.0 GTD (135kW/184PS)
    • PASSAT ALLTRACK B8 Variant (3G5, CB5)
      • 2.0 TDI 4motion (140kW/190PS)
    • TIGUAN (AD1, AX1)
      • 2.0 TDI 4motion (110kW/150PS)
    • ARTEON (3H7, 3H8)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
    • ARTEON SHOOTING BRAKE (3H9)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
    • CADDY V Lielas ietilpības automobilis (SBB, SBJ)
      • 2.0 TDi (81kW/110PS)
    • CADDY V Furgons/minivens (SBA, SBH)
      • 2.0 TDi (81kW/110PS)