TRW Amortizators JGT1266T
Compatible with NISSAN PATHFINDER III (R51) ,
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN JGT1266T
Make TRW
EAN 3322938280246
  • Direct fit for specified vehicle applications.
  • Engineered for optimal ride comfort and handling.
  • Durable construction for extended lifespan.
  • Enhances vehicle stability and control.
  • Reduces vibration and noise for a smoother ride.
  • Designed to meet or exceed OE specifications.
  • Manufactured by TRW, a trusted name in automotive parts.
Diameter [mm]
5+1
Vertical pipe diameter [mm]
1:6
Length 1 [mm]
260
Length 2 [mm]
371
Shock Absorber-Mounting Type
upper opening
Quantity per axle
"1"
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • NISSAN
    • PATHFINDER III (R51)
      • 2.5 dCi 4WD (128kW/174PS)
      • 4.0 4WD (198kW/269PS)
      • 2.5 dCi (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi 4WD (126kW/171PS)
      • 2.5 dCi 4WD (140kW/190PS)
      • 3.0 dCi (170kW/231PS)
      • 2.5 dCi 4WD (120kW/163PS)