TRW Brake Caliper BHS1107E
Compatible with MITSUBISHI L200 / TRITON (KA_T, KB_T) , MITSUBISHI L200 / TRITON (KJ_, KK_, KL_) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN BHS1107E
Make TRW
EAN 3322937890613
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures proper brake pad engagement
  • Durable construction for long service life
  • Restores optimal braking performance
  • Designed to meet OE specifications
  • Reliable stopping power
  • Enhances vehicle safety
Manufacturer's restriction
Tokico
Brake caliper type
Floating caliper
Piston diameter [mm]
+60
cross-reference numbers
BHS1106E
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • MITSUBISHI
    • L200 / TRITON (KA_T, KB_T)
      • 2.5 DI-D (KA4T) (123kW/167PS)
      • 2.5 DI-D 4WD (KB4T) (100kW/136PS)
      • 2.5 DI-D 4WD (KB4T) (123kW/167PS)
      • 2.5 DI-D (KA4T) (100kW/136PS)
      • 2.5 DI-D (KA4T) (94kW/128PS)
      • 2.5 DI-D 4WD (KB4T) (131kW/178PS)
    • L200 / TRITON (KJ_, KK_, KL_)
      • 2.4 DI-D 4WD (KL1T) (133kW/181PS)
      • 2.4 DI-D 4WD (KJ0T) (113kW/154PS)
      • 2.5 DI-D 4WD (100kW/136PS)
      • 2.4 DI-D (KJ0T) (113kW/154PS)
      • 2.2 DI-D 4WD (110kW/150PS)
      • 2.2 DI-D (110kW/150PS)