KAVO PARTS ECC-10001 Charging Cable, Electric Vehicle
Compatible with NISSAN LEAF (ZE0) , PEUGEOT ION , CITROËN C-ZERO Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ECC-10001
Make KAVO PARTS
EAN 8715616360333
  • Designed for electric vehicles
  • Part number: ECC-10001
  • Brand: KAVO PARTS
  • Ensures reliable and efficient charging
  • Constructed with durable materials
  • Suitable for various charging environments
  • Compatible with standard EV charging interfaces
Power [kW]
3,7
Protection type (IP code)
IP55
Nominal voltage [V]
+250
Additional article/Additional info 2
with storage bag
Type of connector
Charging plug Type 1
Type of connector
Charging plug Type 2
Max. charging current [A]
1:6
Charging cable length [m]
5
Temperature range from [°C]
[30
Temperature range up to [°C]
50]
Conductor cross-section [mm²]
3x2.5+2x0.5
Load mode
3
Phases
"1"
  • NISSAN
    • LEAF (ZE0)
      • Electric (80kW/109PS)
    • NV200 Furgons
      • e-NV (ME0N) (80kW/109PS)
    • NV200 / EVALIA Autobuss
      • e-NV (ME0M) (80kW/109PS)
    • TOWNSTAR EVALIA Lielas ietilpības automobilis (XFK)
      • Electric (90kW/122PS)
  • PEUGEOT
    • ION
      • Electric (47kW/64PS)
      • Electric (35kW/48PS)
      • Electric (49kW/67PS)
    • 106 II (1A_, 1C_)
      • Electric (20kW/27PS)
    • PARTNER Furgons/minivens
      • Électrique (49kW/67PS)
  • CITROËN
    • C-ZERO
      • C-Zero (35kW/48PS)
      • C-Zero (47kW/64PS)
      • C-Zero (49kW/67PS)
    • BERLINGO / BERLINGO FIRST Lielas ietilpības automobilis (MF_
      • electrique (16kW/22PS)
    • BERLINGO / BERLINGO FIRST Furgons/minivens (M_)
      • Electric (42kW/57PS)
    • E-MEHARI
      • Electric (50kW/68PS)
    • BERLINGO Furgons/minivens (K9)
      • ë-BERLINGO (100kW/136PS)
    • BERLINGO (ER_, EC_)
      • ë-BERLINGO (100kW/136PS)
  • PIAGGIO
    • PORTER Platforma/Šasija
      • ELECTRIC (11kW/15PS)
      • Elektro (18kW/24PS)
    • PORTER Furgons
      • ELECTRO (11kW/15PS)
      • Elektro (18kW/24PS)
    • PORTER Autobuss
      • Elektro (18kW/24PS)
      • Elektro (11kW/15PS)
    • APE CALESSINO Kabriolets
      • Elektro (T3) (9kW/12PS)
  • VW
    • GOLF III (1H1)
      • Citystromer (20kW/27PS)
    • GOLF VI (5K1)
      • Blue E-Motion (65kW/88PS)
  • MERCEDES-BENZ
    • A-CLASS (W169)
      • E-CELL (169.090) (50kW/68PS)
    • S-CLASS (W222, V222, X222)
      • S 500 Hybrid / e (222.163) (325kW/442PS)
    • C-CLASS (W205)
      • C 350 e (205.047) (205kW/279PS)
    • C-CLASS T-Model (S205)
      • C 350 e (205.247) (205kW/279PS)
    • E-CLASS (W213)
      • E 350 e (213.050) (210kW/286PS)
    • SLS AMG (C197)
      • Electric Drive (552kW/751PS)
    • GLC (X253)
      • 350 e 4-matic (253.954) (235kW/320PS)
    • GLC Coupe (C253)
      • 350 e 4-matic (253.354) (235kW/320PS)
  • RENAULT
    • FLUENCE (L3_)
      • Z.E. (70kW/95PS)
    • RAPID Furgons/minivens (F40_, G40_)
      • Electric (21kW/29PS)
    • CLIO I (B/C57_, 5/357_)
      • Electric (21kW/30PS)
    • MASTER III Furgons (FV)
      • Z.E. (FV1Z) (57kW/77PS)
    • MASTER III Platforma/Šasija (EV, HV, UV)
      • Z.E. (EV1Z, UV1Z) (57kW/77PS)
  • OPEL
    • AMPERA (R12)
      • EV 150 (111kW/151PS)
  • CHEVROLET
    • VOLT
      • EV 150 (111kW/151PS)
  • MITSUBISHI
    • i (HA_)
      • MiEV (HA4W) (49kW/67PS)
      • MiEV (HA4W, HA3W) (47kW/64PS)
      • MiEV (HA4W, HA3W) (35kW/48PS)
    • OUTLANDER III (GG_W, GF_W, ZJ, ZL, ZK)
      • 2.0 Hybrid 4WD (GG2W) (147kW/200PS)
      • Plug-in Hybrid (GG2W) (147kW/200PS)
      • 2.4 Hybrid 4WD (165kW/224PS)
  • FIAT
    • SEICENTO / 600 (187_)
      • Elektra (187AEA1A, 187BEA1A) (30kW/41PS)
    • FIORINO Furgons/minivens (225_)
      • Ecargo (EV) (24kW/33PS)
    • 500 (312_)
      • Electric (EV) (24kW/33PS)
  • FISKER
    • KARMA
      • 2.0 Range Extender (150kW/204PS)
  • FORD
    • FOCUS III
      • Electric (107kW/145PS)
    • C-MAX II (DXA/CB7, DXA/CEU)
      • 2.0 Energi (136kW/185PS)
  • IVECO
    • DAILY V Platforma/Šasija
      • 50C80E Electric (80kW/109PS)
    • DAILY V Furgons
      • 35S60E Electric (60kW/82PS)
    • DAILY VI Autobuss
      • 50C80E (80kW/109PS)
    • DAILY VI Furgons
      • 35S60E (60kW/82PS)
      • 50C80E (80kW/109PS)
    • DAILY VI Platforma/Šasija
      • 35S60E, 35C60E (60kW/82PS)
      • 45C80E, 50C80E (80kW/109PS)
  • KIA
    • SOUL II (PS)
      • EV Electric (81kW/110PS)
  • HYUNDAI
    • IONIQ (AE)
      • Electric (88kW/120PS)
  • VOLVO
    • C30 (533)
      • Electric (89kW/120PS)
  • GOUPIL
    • G4 Platforma/Šasija
      • Electric (GWM) (10kW/14PS)
    • G5 Platforma/Šasija
      • Electric (G5E) (20kW/27PS)
      • Electric (G5E) (22kW/30PS)
    • G4L Platforma/Šasija
      • Electric (GWL) (10kW/14PS)
    • G3 Platforma/Šasija
      • Electric (G3S) (5kW/7PS)
    • G3L Platforma/Šasija
      • Electric (G3L) (5kW/7PS)
  • TOYOTA
    • PRIUS (_W3_)
      • 1.8 Plug-in Hybrid (ZVW30, ZVW35) (100kW/136PS)
  • MAN
    • TGE Furgons
      • eTGE (35V, UXB) (100kW/136PS)
  • LUCID
    • AIR
      • EV AWD (597kW/812PS)
      • EV AWD (696kW/946PS)
      • EV AWD (828kW/1126PS)
  • RIVIAN
    • EDV Series Furgons
      • EDV (235kW/320PS)