GATES Belt Kit K016PK2228
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN K016PK2228
Make GATES
EAN 5414465012075
  • Complete kit for comprehensive replacement
  • High-quality components from GATES
  • Ensures reliable power transmission
  • Maintains accessory function
  • Designed for optimal engine performance
  • Durable construction for longevity
  • FORD
    • MONDEO III Sedans (B4Y)
      • 1.8 16V (81kW/110PS)
      • 1.8 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (107kW/146PS)
      • 1.8 SCi (96kW/130PS)
    • MONDEO III (B5Y)
      • 1.8 16V (81kW/110PS)
      • 1.8 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (107kW/146PS)
      • 1.8 SCi (96kW/130PS)
    • MONDEO III Turnier (BWY)
      • 1.8 16V (81kW/110PS)
      • 1.8 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (107kW/146PS)
      • 1.8 SCi (96kW/130PS)