GATES Belt Tensioner Kit K016PK1613
Compatible with AUDI A4 B6 (8E2) , AUDI A4 B6 Avant (8E5) , AUDI A4 B7 (8EC) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN K016PK1613
Make GATES
EAN 5414465012013
  • Ensures proper accessory drive belt tension.
  • Promotes efficient operation of alternator, power steering, and A/C.
  • Prevents belt slippage and premature wear.
  • Includes all necessary components for a complete installation.
  • Engineered for precise fit and reliable function.
  • Contributes to a quieter and smoother engine operation.
  • High-quality components from a trusted brand.
  • AUDI
    • A4 B6 (8E2)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI quattro (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
    • A4 B6 Avant (8E5)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI quattro (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
    • A4 B7 (8EC)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 2.0 TDI quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.0 TDI (93kW/126PS)
    • A4 B7 Avant (8ED)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI (93kW/126PS)
    • A4 B7 Kabriolets (8HE)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)