DELPHI Ignition Coil GN10552-12B1
High-quality ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 21
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN GN10552-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759498859
  • Ensures strong and consistent spark for reliable ignition.
  • Designed for optimal engine performance and efficiency.
  • Durable construction for long-lasting service.
  • Direct fit for easy installation.
  • Helps maintain smooth engine operation.
  • Contributes to better fuel economy.
  • Reduces engine misfires and rough idling.
Color
black
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
Resistance [Ohm]
0,3
  • MERCEDES-BENZ
    • C-CLASS T-Model (S204)
      • C 250 CGI (204.247) (150kW/204PS)
      • C 180 CGI (204.249) (115kW/156PS)
      • C 180 Kompressor (204.246) (115kW/156PS)
      • C 200 Kompressor (204.241) (135kW/184PS)
      • C 180 Kompressor (204.245) (115kW/156PS)
      • C 200 CGI (204.248) (135kW/184PS)
    • SLK (R172)
      • 250 (172.447) (150kW/204PS)
      • 200 (172.448) (135kW/184PS)
    • E-CLASS (W212)
      • E 200 NGT (212.041) (120kW/163PS)
      • E 250 CGI (212.047, 212.147) (150kW/204PS)
      • E 200 CGI (212.048, 212.148) (135kW/184PS)
    • C-CLASS Coupe (C204)
      • C 180 (204.349) (115kW/156PS)
      • C 250 (204.347) (150kW/204PS)
      • C 200 CGI (204.348) (135kW/184PS)
    • CLK (C209)
      • CLK 200 Kompressor (209.342) (120kW/163PS)
      • CLK 200 CGI (209.343) (125kW/170PS)
      • CLK 200 Kompressor (209.341) (135kW/184PS)
    • C-CLASS (W203)
      • C 180 Kompressor (203.046) (105kW/143PS)
      • C 200 Kompressor (203.042) (120kW/163PS)
      • C 230 Kompressor (203.040) (141kW/192PS)
    • C-CLASS T-Model (S203)
      • C 180 Kompressor (203.246) (105kW/143PS)
      • C 200 Kompressor (203.242) (120kW/163PS)
    • C-CLASS Coupe (CL203)
      • C 180 Kompressor (203.746) (105kW/143PS)
      • C 200 Kompressor (203.742) (120kW/163PS)
      • C 230 Kompressor (203.740) (141kW/192PS)
      • C 200 CGI Kompressor (203.743) (125kW/170PS)
      • C 160 Kompressor (203.730) (90kW/122PS)
    • E-CLASS (W211)
      • E 200 Kompressor (211.042) (120kW/163PS)
      • E 200 NGT (211.042) (120kW/163PS)
      • E 200 Kompressor (211.041) (135kW/184PS)
    • E-CLASS T-Model (S211)
      • E 200 T Kompressor (211.242) (120kW/163PS)
      • E 200 Kompressor (211.241) (135kW/184PS)
    • CLK Kabriolets (A209)
      • CLK 200 Kompressor (209.442) (120kW/163PS)
      • CLK 200 Kompressor (209.441) (135kW/184PS)
    • SLK (R171)
      • 200 Kompressor (171.442) (120kW/163PS)
      • 200 Kompressor (171.445) (135kW/184PS)
    • C-CLASS (W204)
      • C 180 Kompressor (204.046) (115kW/156PS)
      • C 200 Kompressor (204.041) (135kW/184PS)
      • C 180 Kompressor (204.044, 204.045) (115kW/156PS)
      • C 250 CGI (204.047) (150kW/204PS)
      • C 180 CGI (204.049) (115kW/156PS)
      • C 200 CGI (204.048) (135kW/184PS)
    • CLC-CLASS (CL203)
      • CLC 180 Kompressor (203.746) (105kW/143PS)
      • CLC 200 Kompressor (203.741) (135kW/184PS)
      • CLC 160 (203.731) (95kW/129PS)
    • E-CLASS Coupe (C207)
      • E 250 CGI (207.347) (150kW/204PS)
      • E 200 CGI (207.348) (135kW/184PS)
    • E-CLASS T-Model (S212)
      • E 200 CGI (212.248) (135kW/184PS)
      • E 250 CGI (212.247) (150kW/204PS)
    • SPRINTER 3-t Platforma/Šasija (B906)
      • 216 (906.113, 906.213) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 3-t Furgons (B906)
      • 216 (906.613) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 3-t Autobuss (B906)
      • 216 (906.713) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 3,5-t Platforma/Šasija (B906)
      • 316 (906.133, 906.135, 906.233, 906.235) (115kW/156PS)
      • 316 NGT (906.133, 906.135, 906.233, 906.235) (115kW/156PS)
      • 316 LGT (906.133, 906.135, 906.233, 906.235) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 3,5-t Furgons (B906)
      • 316 (906.635, 906.633) (115kW/156PS)
      • 316 NGT (906.633, 906.635) (115kW/156PS)
      • 316 LGT (906.633, 906.635) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 3,5-t Autobuss (B906)
      • 316 (906.733, 906.735) (115kW/156PS)
      • 316 LGT (115kW/156PS)
      • 316 NGT (906.733) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 5-t Platforma/Šasija (B906)
      • 516 NGT (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) (115kW/156PS)
      • 516 (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) (115kW/156PS)
    • E-CLASS Kabriolets (A207)
      • E 200 CGI (207.448) (135kW/184PS)
      • E 250 CGI (207.447) (150kW/204PS)
    • SPRINTER 5-t Furgons (B906)
      • 516 (115kW/156PS)
      • 516 NGT (906.655) (115kW/156PS)