DELPHI Ignition Coil GN10356-12B1
Compatible with TOYOTA RAV 4 I (_A1_) , TOYOTA CAMRY (_V2_) , TOYOTA PICNIC (_XM1_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10356-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759502525
  • Direct replacement for original equipment.
  • Ensures strong spark for efficient combustion.
  • Contributes to optimal engine performance.
  • Helps maintain fuel economy.
  • Reduces harmful emissions.
  • Durable construction for long service life.
  • Manufactured by DELPHI.
Color
black
Number of pin contacts
4
Voltage [V]
1/2"
  • TOYOTA
    • RAV 4 I (_A1_)
      • 2.0 4WD (SXA10, SXA11) (95kW/129PS)
      • 2.0 (95kW/129PS)
      • 2.0 4WD (SXA10, SXA11) (94kW/128PS)
    • CAMRY (_V2_)
      • 2.2 (SXV20_, SXV20) (96kW/131PS)
      • 2.2 (SXV20) (93kW/126PS)
    • PICNIC (_XM1_)
      • 2.0 16V (SXM10_, SXM10G) (94kW/128PS)
      • 2.0 (SXM10_, SXM10G) (90kW/122PS)
    • COROLLA Universālis (_E11_)
      • 1.4 (EE111_, EE111R) (63kW/86PS)
    • COROLLA (_E11_)
      • 1.3 (EE111_) (63kW/86PS)
    • COROLLA Compact (_E11_)
    • COROLLA Liftback (_E11_)
    • AVENSIS (_T22_)
      • 2.0 i (ST220_, ST220R) (94kW/128PS)
    • AVENSIS Liftback (_T22_)
    • AVENSIS Universālis (_T22_)
    • HILUX VI Pick-up (_N1_)
      • 2.4 i 4WD (RZN14_, RZN16_, RZN19_) (103kW/140PS)
    • RAV 4 I Cabrio (_A1_)
      • 2.0 4WD (SXA10) (94kW/129PS)
    • HIACE IV Autobuss (__H1_, __H2_)
      • 2.7 (RCH13, RCH23) (105kW/143PS)
      • 2.7 4WD (RCH19) (105kW/143PS)
      • 2.7 (RCH13, RCH23) (106kW/144PS)
      • 2.7 4WD (RCH19) (106kW/144PS)
    • HIACE IV Furgons (__H1_, __H2_)
      • 2.7 4WD (RCH19, RCH29) (106kW/144PS)
    • 4 RUNNER III (_N18_)
      • 2.7 (RZN180) (112kW/152PS)