DELPHI Ignition Coil GN10334-12B1
Compatible with VOLVO S70 (874) , VOLVO V70 I (875, 876) , VOLVO C70 I Coupe (872) Show more info
High-quality ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 11
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10334-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759493380
  • Direct replacement for original equipment
  • Ensures proper spark plug voltage
  • Contributes to smooth engine operation
  • Durable construction for longevity
  • Helps prevent engine misfires
  • Improves fuel efficiency
  • Reliable starting performance
Color
black
Number of pin contacts
4
Voltage [V]
1/2"
  • VOLVO
    • S70 (874)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.4 (106kW/144PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.4 Bifuel (106kW/144PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.3 T5 AWD (177kW/241PS)
      • 2.4 T5 AWD (142kW/193PS)
      • 2.4 AWD (103kW/140PS)
      • 2.4 AWD (106kW/144PS)
      • 2.4 AWD (121kW/165PS)
      • 2.3 (195kW/265PS)
      • 2.4 AWD (125kW/170PS)
      • 2.4 Blu-Fuel (103kW/140PS)
      • 2.3 (177kW/241PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • 2.4 Turbo AWD (142kW/193PS)
      • 2.3 T-5 (176kW/239PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/211PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 Turbo AWD (166kW/226PS)
      • 2.3 T-5 AWD (176kW/239PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.3 T AWD (184kW/250PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Turbo AWD (195kW/265PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.3 AWD (177kW/241PS)
      • 2.3 (177kW/241PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • S80 I (184)
      • 2.9 (150kW/204PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.9 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 3.0 (144kW/196PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • T5 AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (LPG) (103kW/140PS)
      • 2.9 (144kW/196PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (180kW/245PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • 2.4 T XC AWD (147kW/200PS)
      • 2.5 T XC AWD (154kW/209PS)
      • 2.4 T XC AWD (142kW/193PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • T5 (195kW/265PS)
      • 2.4 (132kW/180PS)
    • XC90 I (275)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • T6 AWD (200kW/272PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)