DELPHI Lambda zonde ES21190-12B1
Compatible with BMW 3 Touring (E91) , BMW 3 Coupe (E92) , BMW 3 Kabriolets (E93) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ES21190-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759576656
  • Genuine DELPHI Lambda zonde
  • Part code: ES21190-12B1
  • Monitors oxygen levels in exhaust
  • Optimizes air-fuel mixture
  • Enhances fuel efficiency
  • Reduces harmful emissions
  • Ensures proper engine performance
  • Durable and reliable construction
Cable length [mm]
480
Oxygen sensor
Planar type lambda sensor
Oxygen sensor
with heating
  • BMW
    • 3 Touring (E91)
      • 318 i (100kW/136PS)
      • 318 i (105kW/143PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 316 i (90kW/122PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 318 i (105kW/143PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 320 i (120kW/163PS)
      • 316 i (90kW/122PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 318 i (105kW/143PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 320 i (115kW/156PS)
    • 1 (E81)
      • 116 i (85kW/115PS)
      • 118 i (105kW/143PS)
      • 120 i (125kW/170PS)
      • 116 i (90kW/122PS)
      • 120 i (115kW/156PS)
      • 116 i (90kW/122PS)
      • 120 i (120kW/163PS)
      • 118 i (95kW/129PS)
    • 5 (E60)
      • 530 i (190kW/258PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 530 i (190kW/258PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 730 i, Li (190kW/258PS)
    • 1 Kabriolets (E88)
      • 120 i (125kW/170PS)
      • 118 i (105kW/143PS)
      • 120 i (115kW/156PS)
    • 3 (E90)
      • 318 i (105kW/143PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 316 i (85kW/115PS)
      • 316 i (90kW/122PS)
    • 1 Coupe (E82)
      • 120 i (125kW/170PS)
    • X1 (E84)
      • sDrive 18 i (110kW/150PS)
    • 1 (E87)
      • 116 i (85kW/115PS)
      • 116 i (90kW/122PS)
      • 116 i (90kW/122PS)
      • 118 i (95kW/129PS)
      • 118 i (105kW/143PS)
      • 120 i (110kW/150PS)
      • 120 i (115kW/156PS)
      • 120 i (120kW/163PS)
      • 120 i (125kW/170PS)