DELPHI Mass Air Flow Sensor AF10419-12B1
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN AF10419-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759992364
  • Direct-fit Mass Air Flow sensor for seamless installation.
  • Ensures accurate air intake measurement for optimal engine performance.
  • Helps improve fuel efficiency and reduce emissions.
  • Restores engine responsiveness and smooth idling.
  • Manufactured by DELPHI, a trusted name in automotive components.
  • Part number: AF10419-12B1.
  • Designed to meet or exceed OE specifications.
Housing type
without housing
Number of pin contacts
5
Type of connector
Connector plug
Voltage [V]
1/2"
recommended repair extension
Air filter
  • OPEL
    • ASTRA J Sports Tourer (P10)
      • 1.4 (35) (74kW/101PS)
      • 1.6 (35) (85kW/116PS)
      • 1.4 Turbo (35) (88kW/120PS)
      • 1.4 Turbo (35) (103kW/140PS)
      • 1.6 Turbo (35) (132kW/180PS)
      • 1.7 CDTI (35) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (35) (96kW/131PS)
      • 1.4 LPG (35) (103kW/140PS)
      • 1.6 CDTi (35) (100kW/136PS)
      • 1.6 CDTi (35) (81kW/110PS)
      • 1.4 (35) (64kW/87PS)
    • CORSA D (S07)
      • 1.0 (L08, L68) (48kW/65PS)
      • 1.4 LPG (L08, L68) (64kW/87PS)
      • 1.2 LPG (L08, L68) (61kW/83PS)
      • 1.2 LPG (L08, L68) (63kW/86PS)
      • 1.4 (L08, L68) (64kW/87PS)
      • 1.2 (L08, L68) (51kW/69PS)
      • 1.2 (L08, L68) (63kW/86PS)
      • 1.4 (L08, L68) (74kW/100PS)
    • ASTRA J (P10)
      • 1.4 Turbo (68) (88kW/120PS)
      • 1.7 CDTI (68) (96kW/131PS)
      • 1.4 LPG (68) (103kW/140PS)
      • 1.4 (68) (64kW/87PS)
      • 1.4 (68) (74kW/100PS)
      • 1.6 (68) (85kW/115PS)
      • 1.4 Turbo (68) (103kW/140PS)
      • 1.6 Turbo (68) (132kW/180PS)
      • 1.7 CDTI (68) (81kW/110PS)
      • 1.6 CDTi (68) (100kW/136PS)
      • 1.6 CDTi (68) (81kW/110PS)
    • CORSA D Furgons/Hečbeks (S07)
      • 1.0 (L08) (48kW/65PS)
      • 1.2 (L08) (51kW/69PS)
      • 1.2 (L08) (63kW/86PS)
    • AMPERA (R12)
      • EV 150 (111kW/151PS)
    • ASTRA J GTC
      • 1.4 (08) (74kW/101PS)
      • 1.4 (08) (88kW/120PS)
      • 1.6 Turbo (08) (132kW/180PS)
      • 1.4 Turbo (08) (103kW/140PS)
      • 1.8 (08) (103kW/140PS)
      • 1.7 CDTI (08) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (08) (96kW/131PS)
      • 1.6 CDTI (08) (81kW/110PS)
      • 1.6 CDTI (08) (100kW/136PS)
    • ZAFIRA TOURER C (P12)
      • 1.4 (75) (103kW/140PS)
      • 1.8 (75) (103kW/140PS)
      • 2.0 CDTi (75) (96kW/130PS)
      • 1.8 (75) (85kW/115PS)
      • 1.6 CNG (75) (110kW/150PS)
      • 1.4 LPG (75) (103kW/140PS)
      • 1.6 CDTI (75) (88kW/120PS)
      • 2.0 CDTi (75) (125kW/170PS)
      • 1.6 CDTI (75) (99kW/134PS)
    • ADAM (M13)
      • 1.4 LPG (64kW/87PS)
      • 1.4 (64kW/87PS)
      • 1.4 (74kW/101PS)
    • MERIVA B Lielas ietilpības automobilis (S10)
      • 1.4 (75) (74kW/100PS)
      • 1.6 CDTI (75) (81kW/110PS)
      • 1.6 CDTi (75) (100kW/136PS)
      • 1.6 CDTI (75) (70kW/95PS)
    • ZAFIRA / ZAFIRA FAMILY B (A05)
      • 1.8 (M75) (88kW/120PS)
    • ASTRA J Sedans
      • 1.4 (69) (74kW/101PS)
      • 1.6 Turbo (69) (132kW/180PS)
      • 1.6 (69) (85kW/116PS)
      • 1.4 Turbo (69) (103kW/140PS)
      • 1.7 CDTI (69) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (69) (96kW/131PS)
      • 1.4 Turbo (69) (88kW/120PS)
      • 1.6 CDTi (69) (100kW/136PS)
      • 1.6 CDTi (69) (81kW/110PS)
      • 1.4 LPG (69) (103kW/140PS)
    • CORSA E (X15)
      • 1.3 CDTI (08, 68) (55kW/75PS)
      • 1.3 CDTI (08, 68) (70kW/95PS)
      • 1.4 (08, 68) (55kW/75PS)
      • 1.4 LPG (08, 68) (66kW/90PS)
      • 1.6 Turbo (08, 68) (152kW/207PS)
    • CORSA E Furgons/Hečbeks (X15)
      • 1.3 CDTI (08) (55kW/75PS)
      • 1.3 CDTI (08) (70kW/95PS)
    • ASTRA K (B16)
      • 1.6 CDTi (68) (81kW/110PS)
      • 1.6 CDTi (68) (100kW/136PS)
      • 1.6 CDTi (68) (70kW/95PS)
      • 1.6 CDTi (68) (118kW/160PS)
      • 1.6 BiTurbo (110kW/150PS)
    • CASCADA (W13)
      • 2.0 CDTI (67) (125kW/170PS)
    • ASTRA K Sports Tourer (B16)
      • 1.6 CDTi (35) (70kW/95PS)
      • 1.6 CDTi (35) (81kW/110PS)
      • 1.6 CDTi (35) (100kW/136PS)
      • 1.6 CDTi (35) (118kW/160PS)
      • 1.6 BiTurbo (110kW/150PS)
    • ASTRA K Furgons/Hečbeks
      • 1.6 CDTI (100kW/136PS)
    • MERIVA B VAN (S10)
      • 1.4 ECOTEC (75) (74kW/101PS)
      • 1.6 CDTi (75) (70kW/95PS)
      • 1.6 CDTi (75) (81kW/110PS)
  • CHEVROLET
    • VOLT
      • EV 150 (111kW/151PS)
    • AVEO Hečbeka virsbūve (T300)
      • 1.2 (51kW/69PS)
      • 1.2 (63kW/86PS)
      • 1.4 (74kW/101PS)
      • 1.6 (85kW/116PS)
      • 1.2 LPG (63kW/86PS)
    • AVEO Sedans (T300)
      • 1.2 (63kW/86PS)
      • 1.6 (85kW/116PS)
      • 1.4 (74kW/100PS)
      • 1.2 (51kW/69PS)
      • 1.2 LPG (63kW/86PS)
    • CRUZE Hečbeka virsbūve (J305)
      • 1.6 (91kW/124PS)
    • CRUZE (J300)
      • 1.8 (104kW/141PS)
      • 1.4 (103kW/140PS)
    • TRAX
      • 1.8 (103kW/140PS)
      • 1.8 AWD (103kW/140PS)
  • VAUXHALL
    • ZAFIRA Mk III (P12)
      • 1.6 CDTi (75) (100kW/136PS)