DENCKERMANN Cabin Filter M110821A
Compatible with MAZDA 5 (CW) , MAZDA 3 (BK) , MAZDA 3 Sedans (BK) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 30
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M110821A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639706
  • High-quality cabin air filter by DENCKERMANN.
  • Part code: M110821A.
  • Effectively removes dust, pollen, and other airborne contaminants.
  • Ensures clean and fresh air inside the vehicle.
  • Helps reduce allergens and respiratory irritants.
  • Supports optimal performance of HVAC systems.
  • Recommended for regular replacement to maintain air quality.
  • Designed for easy installation.
Filter assembly
Activated carbon filter
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
  • MAZDA
    • 5 (CW)
      • 1.6 CD (85kW/116PS)
      • 2.0 (CWEFW) (110kW/150PS)
      • 2.0 (CWEFW) (106kW/144PS)
      • 1.8 MZR (85kW/116PS)
    • 3 (BK)
      • 1.6 (BK14) (77kW/105PS)
      • 2.0 (BKEP) (110kW/150PS)
      • 1.6 DI Turbo (80kW/109PS)
      • 1.3 (BK14) (62kW/84PS)
      • 2.3 MPS Turbo (BK14) (191kW/260PS)
      • 2.0 MZR-CD (BK14) (105kW/143PS)
      • 1.6 MZ-CD (66kW/90PS)
    • 3 Sedans (BK)
      • 1.6 (BK12) (77kW/105PS)
      • 2.0 (BKEP) (110kW/150PS)
      • 1.6 DI Turbo (BK12Y) (80kW/109PS)
      • 2.0 MZR-CD (BK12) (105kW/143PS)
    • 5 (CR)
      • 1.8 (CR19) (85kW/116PS)
      • 2.0 (CREW, CR19) (107kW/146PS)
      • 2.0 CD (CR19) (81kW/110PS)
      • 2.0 CD (CR19) (105kW/143PS)