DENCKERMANN Cabin Filter M110070A
Compatible with KIA SORENTO I (JC) , HYUNDAI SONATA IV (EF) , HYUNDAI XG (XG) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M110070A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841640139
  • High-efficiency filtration of airborne particles
  • Removes dust, pollen, soot, and odors
  • Ensures clean and fresh interior air
  • Supports optimal ventilation and A/C performance
  • Durable construction for long-lasting use
  • Designed for a precise fit
  • Contributes to a healthier driving environment
Length [mm]
264
Width [mm]
195
Height [mm]
3/8"
  • KIA
    • SORENTO I (JC)
      • 2.5 CRDi (120kW/163PS)
      • 2.4 (102kW/139PS)
      • 3.5 V6 4WD (143kW/194PS)
      • 2.5 CRDi 4WD (103kW/140PS)
    • MAGENTIS I (GD, MS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.5 V6 (124kW/169PS)
    • SORENTO I VAN (JC)
      • 2.5 CRDi 4WD (103kW/140PS)
  • HYUNDAI
    • SONATA IV (EF)
      • 2.5 V6 24V (118kW/160PS)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
      • 2.4 16V (105kW/143PS)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
      • 2.7 V6 (127kW/173PS)
    • XG (XG)
      • 250 (120kW/163PS)
      • 30 (138kW/188PS)
      • 350 (145kW/197PS)
    • TRAJET (FO)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.7 V6 (127kW/173PS)
      • 2.0 CRDi (83kW/113PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
    • SANTA FÉ I (SM)
      • 2.4 16V (100kW/136PS)
      • 2.7 V6 4x4 (127kW/173PS)
      • 2.0 CRDi 4x4 (83kW/113PS)
      • 2.4 16V 4x4 (100kW/136PS)
      • 2.4 16V (107kW/146PS)
      • 2.4 16V 4x4 (107kW/146PS)
      • 2.0 CRDi (83kW/113PS)
      • 2.0 (99kW/135PS)
    • XG Sedans
      • 300 (143kW/194PS)
    • HIGHWAY VAN
      • 2.0 CRDi (83kW/113PS)
      • 2.0 CVVT (104kW/141PS)
    • SANTA FÉ I Furgons/apvidus automobilis (SUV) (SM)
      • 2.4 4x4 (107kW/145PS)
      • CRDi (83kW/113PS)
    • TRAJET Furgons/minivens (FO)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • CVVT (103kW/140PS)
      • CRDi (83kW/113PS)